KE zaostrza dyrektywę tytoniową

Komisja Europejska przedstawiła projekt nowelizacji dyrektywy tytoniowej. Nowe przepisy mogą wejść w życie za dwa, trzy lata.

Projekt przewiduje zakaz sprzedaży na terenie UE slimów i papierosów smakowych, w tym niezwykle popularnych w Polsce mentolowych.

 

\"KE

 

Nowy plan ma na celu zakaz stosowania intensywnych aromatów, które zmieniają smak tytoniu, a także – wprowadzających w błąd określeń na opakowaniach papierosów, np. „light” (lekkie) i „mild” (łagodne).
Co roku palenie zabija prawie 700 tys. osób w Europie. Liczba ta jest bliska liczbie ludności miasta wielkości Frankfurtu. Miliony ludzi cierpią na choroby związane z paleniem, takie jak nowotwory czy choroby układu krążenia i układu oddechowego.

Czytaj: Jaka przyszłość branży tytoniowej?

Obowiązujące w UE przepisy są już przestarzałe, bowiem zostały wprowadzone 11 lat temu. Wiemy dziś znacznie więcej na temat środków aromatyzujących stosowanych w wyrobach tytoniowych oraz o skuteczności ostrzeżeń zdrowotnych.

Poza tym rynek oferuje nowe produkty, w odpowiedzi na co kraje UE przyjęły własne przepisy dotyczące produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych. W rezultacie regulacje te zapewniają konsumentom różny poziom ochrony w poszczególnych krajach UE.

Zaproponowany przez Komisję plan dotyczy:

  • etykietowania i pakowania wyrobów tytoniowych – na wszystkich opakowaniach papierosów i tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów musi znajdować się obrazkowo-tekstowe ostrzeżenie zdrowotne zajmujące 75 proc. obu stron opakowania. Dodatkowo na każdej paczce musi być zamieszczone ostrzeżenie zdrowotne informujące palaczy, że dym tytoniowy zawiera ponad 70 substancji powodujących raka
  • składników – wszystkie papierosy, tytoń do samodzielnego skręcania papierosów i tytoń bezdymny o silnym aromacie, który zmienia smak tytoniu, zostaną zakazane, podobnie jak wyroby o zwiększonej toksyczności i zwiększonych właściwościach uzależniających
  • wyrobów tytoniowych bezdymnych – zakaz dotyczący wyrobów tytoniowych do stosowania doustnego (snusu będącego rodzajem tabaki) – zostaje utrzymany wszędzie z wyjątkiem Szwecji. Na wszystkich produktach muszą znajdować się ostrzeżenia zdrowotne, a producenci są zobowiązani do informowania władz, zanim wprowadzą nowy wyrób do obrotu
  • wyrobów zawierających nikotynę – kiedy jej poziom jest niższy od określonego progu, opakowania muszą być opatrzone ostrzeżeniami zdrowotnymi – podobnie jak papierosy ziołowe. Wyroby zawierające nikotynę w ilościach przekraczających ten próg są dozwolone tylko wtedy, gdy zostały dopuszczone jako produkty lecznicze
  • zakupów przez internet – mechanizm sprawdzania wieku uniemożliwi sprzedawanie wyrobów tytoniowych dzieciom i młodzieży
  • nielegalnego handlu – dzięki systemowi śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych, a także stosowaniu na wyrobach zabezpieczeń, np. hologramów, w sprzedaży będą znajdować się tylko wyroby zgodne z dyrektywą.

Komisja ma nadzieję, że dzięki tym nowym środkom zmniejszy się atrakcyjność palenia, a młodzi ludzie zostaną zniechęceni do tego, by sięgnąć po pierwszego papierosa. Około 70 proc. palaczy robi to przed 18. rokiem życia, a 94 proc. zaczyna palić zanim skończy 25 lat.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: Unia Europejska
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here