KE zawarła porozumienie z Ukrainą. Uderzy to w producentów drobiu

Komisja Europejska zawarła z Ukrainą wstępne porozumienie w sprawie importu 50 tys. ton drobiu. Zdaniem ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego “włączenie tego ogromnego importu ukraińskiego do kontyngentu nie daje gwarancji, że to będzie pod kontrolą”.

import drobiu, Ukraina, Komisja Europejska

Komisja Europejska wstępnie zgodziła się na bezcłowy import 50 tys. ton drobiu do UE. Do tej pory Ukraina, wykorzystując niejasne przepisy zawarte w umowie w wolnym handlu z UE, importowała duże ilości drobiu bez opłat celnych. Teraz UE chce oficjalnie zgodzić się na wprowadzanie ukraińskiego mięsa na unijny rynek, by mieć ten obrót pod kontrolą.

Tę informację potwierdził wczoraj w Brukseli minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

– Komisja Europejska ma wstępne porozumienie z Ukrainą, które my w tej chwili analizujemy i przedstawimy nasze stanowisko. Włączenie tego ogromnego importu ukraińskiego do kontyngentu nie daje gwarancji, że to będzie pod kontrolą – powiedział minister Ardanowski.

Jego zdaniem zgoda na „ogromny napływ mięsa drobiowego z Ukrainy do UE” oznaczałaby, że „ w dużej mierze trafi ono do Polski, bo jesteśmy krajem granicznym”.

Producenci drobiu są przekonani, że takie rozwiązanie UE uderzy w ich interes.

– To dla nas zła wiadomość. Oznacza stałe dostawy mięsa ze strony ukraińskiej. Jedyny mały pozytyw, który możemy tutaj znaleźć, to, że import został ujęty w ramy, bo do tej pory był praktycznie nieograniczony – powiedział RMF24 Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa.

Kamila Szałaj, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here