Kelpak – plony ziemniaka wyższe niż zaplanowałeś!

Kelpak jest bardzo szeroko zarejestrowanym bioregulatorem w 60 krajach świata. Jednakże najpowszechniej stosuje się go w uprawie ziemniaka w celu podniesienia plonowania, uzyskania maksymalnego plonu frakcji bulw handlowych i zabezpieczenia plantacji przed stresogennymi czynnikami abiotycznymi, jak np. przejściowe niedobory wody, zbyt niskie czy wysokie temperatury, uszkodzenia popestycydowe.Przy czym należy od razu wyjaśnić, że przyrostu plonu uzyskiwanego po zastosowaniu bioregulatora Kelpak nie można zastąpić ani optymalnym/wyższym nawożeniem, ani ochroną przed chorobami i szkodnikami.

\"\"O co zatem chodzi?
Kelpak jest naturalnym wyciągiem z najszybciej rosnącej jedynie u południowych wybrzeży RPA brunatnicy morskiej Ecklonia maxima uzyskanym metodą fizyczną (gwarantującą najwyższą jakość produktu). W jednym litrze produktu znajduje się aż 11 mg auksyn (mieszanina 6 kwasów) i 0,03 mg cytokinin. Auksyny to najważniejsze hormony roślinne. Są produkowane w stożkach wzrostu najmłodszych pędów i przemieszczane do korzeni rośliny. To dzięki nim następują podziały komórkowe, wzrost wzdłużny łodyg i tworzenie się korzeni bocznych z włośnikami. Auksyny również przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu się organów i zrzucaniu liści. Cytokininy natomiast są wytwarzane głównie w systemie korzeniowym (jeśli jest bujny, to więcej ich się tam produkuje) i transportowane do organów nadziemnych rośliny. Odpowiadają między innymi za podziały komórkowe, powstawanie organów, powstawanie pędów bocznych i ulistnienia. Wpływają korzystnie na intensywność fotosyntezy (więcej chlorofilu w blaszkach liściowych) oraz hamują procesy starzenia się roślin.

Stosując Kelpak w odpowiednich fazach rozwojowych ziemniaka, można spowodować bardzo korzystne zmiany w fi zjologii i morfologii rośliny takie jak:

  • znacznie mocniejszy system korzeniowy i więcej stref włośnikowych,
  • wzrost pobierania składników pokarmowych oraz wody,
  • więcej zawiązków bulw,
  • bujniejsza nać (biomasa fotosyntezująca),
  • intensywniejsza fotosynteza dzięki większej zawartości chlorofilu w liściach,
  • wzrost plonu w tym plonu bulw technologicznych.

Dla uzyskania optymalnego rezultatu preparat Kelpak w ziemniakach zaleca się stosować trzykrotnie:

  • I – zaprawianie bulw przez moczenie w roztworze o stężeniu 0,2-0,4% lub opryskiwanie w trakcie sadzenia roztworem 0,5,
  • II – aplikacja nalistna w dawce 2-4 l/ha w fazie 10-12 cm wysokości roślin,
  • III – aplikacja nalistna w dawce 2 l/ha w terminie 14-28 dni od pierwszego zabiegu.

Efekty uzyskiwane po zastosowaniu preparatu Kelpak w ziemniaku są udokumentowane licznymi wynikami doświadczeń ścisłych przeprowadzonych w Polsce i w wielu krajach świata. W każdym z doświadczeń wzrost plonu i jego jakości był wymierny i opłacalny ekonomicznie.

Polecamy Kelpak jako nowy element technologii uprawy ziemniaka.

Jarosław Komar

 

\"\"
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here