Kiedy deszcz jest uznawany jako nawalny ?

Rolnicy zgłaszając szkody związane z obfitymi opadami nie zawsze wiedzą dlaczego opady które wystąpiły kwalifikowane są jako deszcze nawalne, silne ulewy, ulewy czy silne deszcze. Zależne jest to od ilości opadów w odniesieniu do czasu.

Deszcz zostaje uznany jako nawalny, kiedy w ciągu godziny opad wynosi powyżej 40 mm.

Obrazuje to wykres umieszczony poniżej (źródło: A. Kotowski, B. Kaźmierczak, A. Dancewicz „Modelowanie opadów do wymiarowania kanalizacji” PAN Warszawa 2010).

Szkody wyrządzone przez ulewne deszcze szacowane są tradycyjnie przez tzw. gminne „Komisje Klęskowe” Wszelkie uszkodzenia plantacji, podtopienia, osunięcia się ziemi, pioruny itd. należy zgłosić pisemnie do urzędu gminy. Komisja jest zobowiązana oszacować szkody i sporządzić protokół. W Wielkopolsce Komisje są powołane w każdej gminie. Ich skład jest aktualizowany przez Wojewodę Wielkopolskiego, w miarę możliwości na bieżąco, poprzez wydanie zarządzenia w sprawie powołania Komisji do szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę.

aktualne zarządzenie

M.Ceglarek
WIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dramat na polu. Rozrzutnik wciągnął rolnika

Policjanci z Lubartowa wyjaśniają przyczyny i okoliczności nieszczęśliwego wypadku, do którego doszło wczoraj w gminie Ostrówek. Podczas prac z użyciem rozrzutnika rolniczego śmierć poniósł...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE