Kiedy glifosat w burakach?

Na wielu polach z mulczem przeznaczonych pod buraki cukrowe konieczne jest zwalczenie chwastów herbicydem totalnym. Dla prawidłowego działania s.a. glifosat minimalna temperatura powietrza powinna być nie niższa niż 5-7oC, natomiast po wykonaniu zabiegu nie są wskazane przymrozki. Wysoka temperatura i wilgotność powietrza oraz silne nasłonecznienie przyspieszają działanie herbicydu.

Kiedy glifosat w burakach
Kiedy glifosat w burakach

Wykonanie oprysku powinno nastąpić najpóźniej ok.6 dni przed wykonaniem uprawy przedsiewnej. Jeżeli planujemy jeszcze oprysk po siewie to nie później niż 3 dni przed spodziewanymi wschodami buraków.

 Skuteczność zabiegu glifosatem będzie najlepsza gdy: 

  • zastosujemy ok. 100 l wody na 1 ha – im większe stężenie glifosatu tym lepsze działanie i możliwe jest zmniejszenie dawki herbicydu.
  • z herbicydem Roundup 360 SL lub jego odpowiednikami o tej samej ilości s.a. będzie zastosowany wielofunkcyjny adiuwant AS 500 SL 1-1,5 l/ha (dawka zależy od stopnia twardości wody wg wskazania zabarwienia paska wskaźnikowego dołączonego do opakowania).

Dawka herbicydu na 1ha powinna być zawsze dostosowana do gatunków i fazy rozwojowej chwastów występujących na polu (wg etykiety danego preparatu).

Uwaga: z herbicydami zawierającymi glifosat nie należy stosować adiuwantów olejowych, ponieważ mogą zmniejszyć skuteczność zwalczania chwastów!

Źródło: LIZ

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wysoka dynamika cen mleka. Do kiedy się utrzyma?

Wartość polskiego eksportu mleczarskiego w pierwszych 4 mies. 2022 zwiększyła się o 38% r/r, głównie z uwagi na wzrost cen. W szczególności wzrosły ceny...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE