Wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu na świecie

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ostrzega, że potencjalne zakłócenia w działalności rolniczej dwóch głównych eksporterów podstawowych produktów żywnościowych mogą poważnie pogorszyć bezpieczeństwo żywnościowe na świecie.

Wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu na świecie
Wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu na świecie

Ceny żywności i pasz wzrosną jeszcze od 8% do 22%

„Niepokojące jest to, że załamanie światowych dostaw może podnieść międzynarodowe ceny żywności i pasz od 8% do 22% powyżej ich już wysokiego poziomu” – czytamy w raporcie.

FAO przewiduje, że od 20% do 30% pól wykorzystywanych pod uprawę zbóż ozimych, kukurydzy i słonecznika na Ukrainie nie zostanie zasianych lub pozostanie nieużytkami w sezonie 2022/2023. Organizacja poinformowała też, że inne kraje będą w stanie jedynie częściowo pokryć spodziewany niedobór dostaw z Ukrainy i Rosji.

„W latach 2022/2023 liczba ludzi cierpiących na niedożywienie może wzrosnąć o 8-13 milionów” – poinformowano w raporcie FAO. Najbardziej ucierpią: region Azji i Pacyfiku, Afryka Subsaharyjska, Bliski Wschód i Afryka Północna.

Udział Ukrainy i Rosji w globalnej produkcji (według FAO):

 

Pierwsze szacunki APK-INFORM zakładają 40% spadek zasiewów zbóż jarych na Ukrainie

Sytuacja na Ukrainie ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia kształtowania się światowych bilansów (też cen) zbóż, rzepaku czy słonecznika w nowym sezonie. Pojawiają się pierwsze próby oszacowania przyszłych strat w produkcji, wynikających z faktu inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Szans na zawarcie pokoju na razie nie widać, stąd dużym problemem może być również pielęgnacja, a później zbiory zbóż wysianych jesienią.

Firma konsultingowa APK-Inform ocenia, że areał wiosennych zasiewów zbóż sięgnie tylko 4,7 mln ha i będzie o prawie 40% mniejszy niż rok temu (7,7 mln ha).

Fatalne dane ze sklepów. Niektóre produkty zdrożały nawet o ponad 90 proc.

APK-Inform przewiduje też, że tylko 5,5 miliona hektarów z 7,6 miliona hektarów obsianych pszenicą ozimą, żytem i jęczmieniem zostanie zebrana w wyniku aktywnych działań wojennych. Oznaczałoby to stratę na poziomie 28% wynikającą tylko z utraty areału.

Wspomniany ośrodek analityczny przewiduje poważniejszy spadek powierzchni upraw rzepaku, ponieważ połowa upraw przypada na regiony objęte wojną.

Warto pamiętać, że Ukraina należy do światowej czołówki w produkcji i eksporcie kukurydzy, pszenicy, nasion słonecznika i oleju słonecznikowego.

 

Andrzej Bąk
Źródło: FAO, Reuters,

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Arktyczny chłód nadpływa nad Polskę. Uwaga na przymrozki!

Najbliższy tydzień zapowiada się jako pochmurny i deszczowy. Intensywnie popada szczególnie w weekend na Pomorzu oraz w Sudetach. Na północnym wschodzie i w rejonach górskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i samego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics