Kiedy najlepiej zbierać buraki cukrowe?

Zbiór buraków cukrowych w optymalnych warunkach pogodowych jest podstawowym czynnikiem wpływającym na jakość przechowanych korzeni. Tylko buraki suche, czyste, nie uszkodzone, prawidłowo ogłowione lub odliścione gwarantują w pryzmie swobodną wymianę powietrza, co zapobiega wzrostowi temperatury i zmniejsza ryzyko infekcji przez grzyby i pleśnie.

Kiedy najlepiej zbierać buraki?

Według prognozy długoterminowej warunki pogodowe i glebowe optymalne dla zbioru buraków ulegają pogorszeniu w III dekadzie listopada – przewidywane są przymrozki do – 4oC i opady deszczu z śniegiem.

Aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi temperatury w pryzmie jej wysokość nie powinna przekraczać 3m a szerokość 9m i musi  być dostosowana do możliwości  technicznych doczyszczarko – ładowarki, a w przypadku mechanicznego okrywania buraków ułożona w sposób pozwalający na przejazd ciągnika. Miejsca lokalizacji pryzm  na polu należy uzgodnić z doradcą surowcowym.

Krajowa Grupa Spożywcza podwyższyła ceny za buraki kontraktowane

Ważne jest zagwarantowanie załadunku buraków na pojazdy znajdujące się na utwardzonej drodze. Szczegółowe informacje dot. zasad składowania i przechowywania buraków znajdują się w broszurze Zbiór buraków, składowanie i okrywanie.

Źródło: LIZ

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Coraz gorsze nastroje w branży maszyn i urządzeń rolniczych. Co będzie dalej?

Negatywne nastroje w branży maszyn i urządzeń rolniczych - w stosunku do badania przeprowadzonego pół roku wcześniej - jeszcze bardziej się pogłębiają. Do października...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics