Kiedy rozpocząć siew buraków?

O terminie rozpoczęcia siewów powinny decydować warunki na polu, temperatura gleby i jej wilgotność oraz prognoza pogody. Im krótszy jest okres od zainicjowania procesu kiełkowania do wschodów buraków tym większe są szanse na zdrowe siewki, które będą się prawidłowo i szybko rozwijać.

\"rolnictwo,

Jak informuje LIZ – Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego, dostarczane plantatorom nasiona posiadają zdolność kiełkowania na poziomie min. 94%, jednak w temperaturze 100C po upływie 10 dni oraz przy zapewnieniu optymalnej wilgotności. Niekorzystne warunki, czyli niska temperatura gleby lub susza może obniżyć polową zdolność wschodów w stosunku do już skiełkowanych nasion w glebie o nawet ponad 30 %.

Dotychczasowy przebieg pogody spowodował, że w glebie są  mniejsze zasoby wody niż wynika to z danych wieloletnich, dlatego do niezbędnego minimum należy ograniczyć  przedsiewną uprawę gleby.

Czytaj także:
KZPBC: Wsparcie do produkcji buraków cukrowych konieczne

Do wschodów buraków potrzebna jest odpowiednia temperatura gleby, czyli 6–8 st. C. Z kolei głębokość siewu powinna wynosić 2–3 cm. Pamiętajmy, że siewki buraków na glebach lekkich i szybko narażone sa na zgorzel.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Dag Terje Filip Endersen

Źródło: LIZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here