Koła Gospodyń Wiejskich w centrum Warszawy

„Koło Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie” – pod takim hasłem odbywała się pierwsza edycja konkursu. Dziś koła gospodyń wiejskich to nie tylko aktywne i przedsiębiorcze kobiety, znakomite kucharki, utalentowane artystki, babcie, mamy i córki. W ich szeregach coraz częściej znajdziemy również mężczyzn.

Koło Gospodyń Wiejskich, Koła Gospodyń Wiejskich, Adam Struzik, Rycharcice, Łuzki, Nowoczesna Gospodyni Stanisławice

Koło Gospodyń Wiejskich Rycharcice, Łuzki oraz Nowoczesna Gospodyni Stanisławice to najlepsze z kół. W piątek z laureatami konkursu spotkał się marszałek Adam Struzik.

 

– Organizują życie społeczne i kulturalne wsi i regionów, popularyzują tradycje i zwyczaje, a przede wszystkim wyśmienicie gotują. Nasze mazowieckie koła gospodyń wiejskich są wizytówką regionu, a ponieważ na mapie naszych wsi to najbardziej aktywne organizacje, postanowiliśmy je nagrodzić

mówi marszałek województwa Adam Struzik.

Do konkursu zgłosiło się 13 aktywnych i kreatywnych oraz dbających o tradycję i kulturę kół z Mazowsza. Komisja konkursowa doceniła pracę i zaangażowanie, a przede wszystkim nadesłane przepisy kulinarne aż sześciu organizacji. Po burzliwej dyskusji przyznane zostały trzy nagrody główne i trzy wyróżnienia. Dziś podczas uroczystości odbyło się wręczenie nagród.

  • I miejsce i nagroda 5 tys. zł – KGW Rycharcice gm. Gozdowo;
  • II miejsce i nagroda 4 tys. zł – KGW Łuzki gm. Łosice;
  • III miejsce i nagroda 3 tys. zł – KGW Nowoczesna Gospodyni Stanisławice gm. Kozienice.

Wyróżnienia i nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymały: KGW Surowe gm. Czarnia, KGW Mostowianki gm. Huszlew oraz KGW Korniczanki gm. Stara Kornica.

Zwycięskie Koło Gospodyń Wiejskich z Rycharcic rozpoczęło swoją działalność jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Obecnie liczy 24 członków (w tym dwóch panów), tworząc obraz wsi nowoczesnej, ale pełnej tradycji smaków i ludowego folkloru. KGW Łuzki z kolei ma pięcioletnią historię, ale już pełną przyjaciół i sukcesów, bo sukcesem panie z Łuzek nazywają każdą wspólną inicjatywę i każdą pozyskaną złotówkę na aktywność swojej społeczności. Stowarzyszenie „Nowoczesna Gospodyni” ze Stanisławic (gmina Kozienice) powstało w 2010 r., a wieś, w której działa, zdobyła już tytuł najaktywniejszego sołectwa Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Redakcja AgroNews, na podst. UM WM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here