Kolejna tura rozmów z rolnikami

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się dziś z Radą Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Było to pierwsze spotkanie w takim gronie.

Kolejna tura rozmów z rolnikami fot.: MRiRW
Kolejna tura rozmów z rolnikami fot.: MRiRW

Tematy rozmów

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk odniósł się do wszystkich kwestii poruszanych przez prezesów poszczególnych związków branżowych.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że kilka kwestii zostało już rozwiązanych. Jedną z nich są zmiany w emeryturach  rolniczych, które były procedowane w Sejmie RP.

– Najważniejsza zmiana dotyczy możliwości przejścia na emeryturę bez konieczności przekazania gospodarstwa – podkreślił wicepremier zwracając jednocześnie uwagę, że do rozwiązania w najbliższej przyszłości pozostała sprawa waloryzacji tych emerytur.

Odnosząc się do kwestii dopłat do nawozów szef resortu rolnictwa poinformował o prowadzonych pracach, w celu wydłużenia do końca maja terminu przyjmowania wniosków –  zarówno o płatności bezpośrednie, jak i dopłaty do nawozów.

Z bieżących informacji wicepremier przypomniał o realizacji mechanizmu zagospodarowywania jabłek deserowych do przetwórstwa.

– Chęć udziału w tym mechanizmie na dziś zgłosiły 23 zakłady przetwórcze – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa informował również o podejmowanych przez resort inicjatywach na forum międzynarodowym m.in. w zakresie rezygnacji, w obecnej sytuacji, z redukcji stosowanych środków ochrony roślin. Była ona poparta przez 18 państw członkowskich podczas posiedzenia unijnej Rady Ministrów ds. Rolnictwa. Przypomniał także, że dzięki m.in. naszym staraniom Komisja Europejska odstąpiła w tym roku od wymogu wyłączenia z produkcji rolnej 4 procent użytków rolnych.

– Nie zgadzamy się na ograniczanie produkcji rolnej w tak trudnych, jak dzisiejsze, czasach, w obliczu agresji Rosji na Ukrainę – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Spośród wielu poruszanych tematów jeden odnosił się do odnawialnych źródeł energii.

– Jesteśmy w okresie przejściowym jeżeli chodzi o Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 i rozpatrujemy możliwości przesunięcia niewykorzystanych środków na inne działania – poinformował szef resortu rolnictwa.

Wicepremier powiedział, że rozpatrywana jest możliwość 50 procentowego wsparcia rozwoju energii odnawialnej, pod warunkiem stosowania magazynów energii.

W spotkaniu z Radą Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych uczestniczyła również sekretarz stanu Anna Gembicka.

Źródło i fot.: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE