Kolejne martwe lisy ze wścieklizną na Mazowszu

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu czterech przypadków wścieklizny u lisów. Są to przypadki nr 20-23 w 2021 r. w Polsce.

Kolejne martwe lisy ze wścieklizną na Mazowszu
Kolejne martwe lisy ze wścieklizną na Mazowszu

Przypadek wścieklizny nr 2021/20 stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Zabieżki, w gminie Kołbiel, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Numer 2021/21 stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Celestynów, w gminie Celestynów, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Przypadek wścieklizny nr 2021/22 stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Stary Helenów, w gminie Łaskarzew, powiat garwoliński, woj. mazowieckie.

Numer 2021/23 stwierdzono u jenota odstrzelonego w miejscowości Tarnów, w gminie Wilga, powiat garwoliński, woj. mazowieckie.

Na Mazowszu wykryto wściekliznę u 17 lisów

Wcześniej, w bieżącym roku wściekliznę wykryto u 17 lisów z woj. mazowieckiego (powiat otwocki, powiat miński oraz powiat garwoliński), 1 lisa z woj. podkarpackiego (powiat lubaczowski) i u 1 żbika z woj. podkarpackiego (powiat przemyski).

Wdrożono środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny. Wokół miejsc znalezienia padłych zwierząt wyznaczono obszary zagrożone chorobą.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia. Następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze ostatnie przypadki wystąpienia choroby, Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.

Źródło: GIW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Satelitarny monitoring SM kluczowy aby produkować jakościową kiszonkę

Kiszonka z kukurydzy to podstawowa pasza w żywieniu krów mlecznych a jej jakość określa nie tylko koszt żywienia, koszt produkcji mleka ale też stan...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,540ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE