Kolejne rekordy na rynku przyczep

Lipiec 2017 r. na rynku przyczep rolniczych przyniósł kolejne rekordy, zarejestrowano łącznie 821 przyczep – o 59% więcej niż przed miesiącem oraz 43% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

\"rolnictwo,

Tegoroczna lipcowa sprzedaż jest najwyższa od kilku lat, nie jest to, co prawda poziom rekordowego 2012 roku, kiedy w lipcu zarejestrowano 1202 przyczepy, jednak możemy już mówić o sukcesie. Pewne jest już, że 2017 rok będzie bardziej owocny niż 2016, możemy dyskutować, co jest przyczyną zwiększonej ilości inwestycji rolniczych, jest jednak jeszcze za wcześnie żeby wskazać konkretne przyczyny. Wzrost sprzedaży dziwi szczególnie dlatego, że zazwyczaj wiąże się z uruchomieniem dopłat, te natomiast nie są jeszcze wypłacane – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Lider utrzymuje dystans

Pronar kolejny raz wywalczył pozycję lidera rynku przyczep rolniczych sprzedając 330 sztuki. W porównaniu ze sprzedażą czerwcową, Pronar zwiększył w lipcu sprzedaż o 49%, jeśli obecny wynik zestawić z tym osiągniętym w lipcu 2016 roku, producent z Narwii zanotował 40% wzrost. Drugą lokatę uzyskał w omawianym miesiącu Metal-Fach, wielkość sprzedaży sięgnęła 123 egzemplarzy, oznacza to 52% wzrost w porównaniu z czerwcem. Wynik Metal-Fachu jest również lepszy od ubiegłorocznego, kiedy w lipcu producent odnotował sprzedaż niższą o 43%. Zestawienie liderów rynku zamyka Metaltech z 99 rejestracjami, producent niemal podwoił sprzedaż z czerwca – wzrost wyniósł 94%, lipcowy wynik był ponadto lepszy dla Metaltechu o 68% od tego osiągniętego w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Żniwa na ostatnią chwilę

Najpopularniejszą ładownością był przedział 10-13 t, w lipcu zarejestrowano 337 przyczepy z tego przedziału. Sprzedaż w tym segmencie zwiększyła się więc o 61% w porównaniu z czerwcem. Lipiec ubiegłego roku zamknął się rejestracją 246 sztuk o tej ładowności, oznacza to że sprzedaż w lipcu 2017 była wyższa o 37%. Początek żniw w tym roku to zwiększony popyt na przyczepy o ładowności 13-17 t, przedział ten był drugim pod względem popularności w lipcu tego roku. Zarejestrowano 168 takich pojazdów – o 75% więcej niż w miesiącu poprzedzającym oraz o 50% więcej niż w lipcu 2016 roku. Trzecią najpopularniejszą ładownością były przyczepy przedziału 6-7t, odnotowano 103 rejestracje, oznacza to 151% wzrost w ujęciu miesięcznym oraz 56% wzrost w porównaniu do lipca ubiegłego roku.

Ranking rejonów

Tylko w województwie wielkopolskim udało się przekroczyć barierę 100 rejestracji przyczep rolniczych – sprzedaż 115 przyczep uczyniła z Wielkopolski lidera lipcowego zestawienia województw. Miesięczny wzrost sprzedaży w regionie wyniósł 47%, wynik osiągnięty w omawianym miesiącu był ponadto lepszy od tego osiągniętego w lipcu roku ubiegłego o 11%. Blisko przekroczenia granicy 100 rejestracji było województwo lubelskie – lipiec zakończył się tam rejestracją 93 przyczep, jest to wzrost o 102% w porównaniu z czerwcem oraz o 79% w porównaniu z lipcem 2016 roku. Podium w zestawieniu województw zamyka województwo łódzkie, gdzie zarejestrowano 71 przyczep rolniczych, wzrost w ujęciu miesięcznym wyniósł 8%. Rok wcześniej zarejestrowano w regionie 49% mniej przyczep.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here