Kolejne znaki PDŻ przyznane

Poniedziałkowy wieczór targów Polagra Food był świętem Programu Poznaj Dobrą Żywność i okazją do przyznania tego znaku jakości kolejnym produktom żywnościowym.

Uroczystość zainaugurował minister Stanisław Kalemba, który podkreślił podniosły charakter spotkania i rolę producentów dostarczających na rynek produkty najwyższej jakości.

 

\"\"

 

– Śmiało można powiedzieć, że to elita wśród zakładów sektora żywnościowego. Dzięki takim produktom budowana jest marka polskiej żywności. Mamy doskonałe surowce, sprawdzone przez wieki, świetne receptury, a nasze zakłady przetwórcze należą do światowej czołówki – podkreślił minister i dodał, że elementy te sprawiają, iż osiągamy bardzo dobre rezultaty w międzynarodowej wymianie handlowej. – Wstępne dane za I półrocze bieżącego roku wskazują na utrzymywanie się pozytywnych tendencji w obrocie produktami rolno-spożywczymi. Wartość eksportu tej grypy towarowej przekroczyła już 7,8 mld euro, a dodatni bilans poziom 1,4 mld euro. Jak widać z tych danych na koniec roku możemy osiągnąć jeszcze lepsze wyniki niż w roku poprzednim – podkreślił minister rolnictwa.

Ponadto Stanisław Kalemba zwrócił uwagę na fakt, iż polscy producenci i eksporterzy wciąż dywersyfikują kierunki eksportu. Nieznaczny spadek udziału krajów unijnych w naszym eksporcie rolnym z 77,7% do 75,2% jest, zdaniem ministra rolnictwa, dowodem na to, że nasze produkty docierają do coraz szerszego grona konsumentów na całym świecie. – Taka tendencja jest dla Polski bardzo korzystna, bowiem wartość eksportu produktów rolno-spożywczych sięga już blisko ¼ wartości produkcji rolnej – powiedział.

 

\"\"
 

Jak co roku producenci mogli zgłaszać swoje wyroby w 15 kategoriach. Do utytułowania znakiem podczas tegorocznej Gali PDŻ Kolegium Naukowe ds. jakości produktów żywnościowych wybrało 162 produkty. Są wśród nich między innymi: wyroby mleczarskie, wędliny, miody, owoce i napoje.

Wręczając dyplomy potwierdzające przyznanie znaku PDŻ 45 producentom, minister podkreślił znaczenie tego faktu zarówno dla szefów i pracowników przedsiębiorstw, jak i dla wszystkich konsumentów. – Od tego wieczoru kolejna gama produktów, które odznaczają się nie tylko najwyższą jakością, lecz także stałymi i niepowtarzalnymi walorami smakowymi będzie posiadała potwierdzający to znak. Cieszy bogactwo różnorodności żywności, cieszy stały wzrost liczby wyrobów posiadających znak PDŻ – przyznał Stanisław Kalemba.

Podczas Gali ministrowi towarzyszyli podsekretarze stanu Zofia Szalczyk i Tadeusz Nalewajk. Uroczystość była okazją do podkreślenia bogactwa nie tylko produktów żywnościowych wysokiej jakości, lecz także polskiej kultury, tradycji i folkloru. Wieczór uświetniły występy zespołu ludowego Łany oraz koncert poezji śpiewanej Justyny Szafran.
Tegoroczna Gala była szczególna ze względu na fakt, iż osiągnięcia ministerialnego Programu zyskały uznanie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, organizatora Konkursu Teraz Polska.

Obecny na uroczystości prezes Fundacji Krzysztof Przybył, wręczając ministrowi Kalembie medal 20-lecia Polskiego Programu Promocji Teraz Polska za działania na rzecz promocji Polski i polskich produktów, podziękował za wkład w promocję polskiej żywności. Prezes Przybył zwrócił także uwagę na fakt, iż producenci posiadający znak PDŻ, to w znacznej mierze także laureaci Konkursu Teraz Polska.

Program Poznaj Dobrą Żywność to inicjatywa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, mająca na celu informowanie konsumentów o wysokiej jakości produktach żywnościowych. Gwarancją stałego, wysokiego poziomu jakości oznaczanych wyrobów oraz wiarygodności pochodzenia surowców jest fakt, iż znak przyznawany jest maksymalnie na 3 lata.

Pełna lista produktów oraz szczegółowe informacje na temat Programu znajdują się na stronie resortu.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here