Komisarz ds. rolnictwa alarmuje: propozycje KE nie rozwiązują problemu nadmiernego importu z Ukrainy

– Najnowsze propozycje Komisji nie rozwiązują problemu nadmiernego importu z Ukrainy – powiedział Polskiemu Radiu komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski. Po raz pierwszy publicznie i oficjalnie nie zgodził się on z ograniczeniami proponowanymi przez wiceszefa Komisji Europejskiej odpowiedzialnego za handel Valdisa Dombrovskisa.

Komisarz ds. rolnictwa alarmuje: propozycje KE nie rozwiązują problemu nadmiernego importu z Ukrainy

Chodzi o limity importowe jaj, drobiu i cukru. Przy ich ustalaniu jako referencyjny miałby być wzięty ubiegły rok, kiedy nastąpił bardzo duży napływ ukraińskich towarów do Unii. – I jeśli to miałoby się utrzymać na takim poziomie, to nie usunęlibyśmy zagrożeń dla tych sektorów. Nie chcę wchodzić w szczegóły, bo to są wewnętrze prace Komisji, ale proponuję trochę inny sposób określania roku referencyjnego, bardziej chroniący rynek Unii w tych 3 produktach – powiedział unijny komisarz.

„To jest problem całej Unii Europejskiej”

Z nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi o średni import z ostatnich trzech lat. Komisarz Wojciechowski podkreślił, że trudna sytuacja związana z nadmiernym importem rozlewa się na całą Unię.

– To nie jest problem ochrony rynku przygranicznego, bo cały rynek jest już tym dotknięty, przez to że wpływa import z Ukrainy to jest trudniej na rynku europejskim sprzedawać te produkty, jak mięso drobiowe. To jest problem całej Unii Europejskiej – powiedział komisarz do spraw rolnictwa.

Wyraził nadzieję na znalezienie takich rozwiązań, które ustabilizują sytuację. – Bardzo mocno o to zabiegam. Nie chciałbym, żeby powtórzyła się taka sytuacja dramatyczna, z jaką mieliśmy do czynienia ze zbożami w ubiegłym roku, kiedy eksport rzeczywiście osiągnął rozmiary, które destabilizowały europejskie, a zwłaszcza przygraniczy rynek w Polsce i sąsiednich krajach – dodał.

Komisarz Wojciechowski wyraził też opinię, że otwarcie w pełni unijnego rynku na ukraińskie towary pomaga Rosji, wbrew intencjom, utrwalić jej zdobycze, bo wypycha ona Ukrainę z rynków w Azji i Afryce. – Rosja osiąga dwa swoje cele imperialne. Wypycha Ukrainę z rynków światowych, a jednocześnie destabilizuje rynek w Europie, sieje zamęt i budzi niepokój – podkreślił Janusz Wojciechowski. Jego zdaniem Unia nie może dopuścić, by Rosja trwale zajęła miejsce Ukrainy na rynkach azjatyckich czy afrykańskich.

Źródło: PolskieRadio24

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

PIORiN kontroluje przejścia graniczne z Ukrainą

Granica polsko-ukraińska jest równocześnie wschodnią granicą Unii Europejskiej. W związku z natężonym ruchem granicznym towarów, w Oddziałach Granicznych na granicy z Ukrainą, zwiększono obsadę...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics