Komisja Europejska odblokowała 125 mln euro na wsparcie sektora owoców i warzyw!

Komisja Europejska odblokowała 125 mln euro na wsparcie sektora owoców i warzyw. Unijne fundusze przeznaczone zostaną na wycofanie z rynku części zbiorów, co ma zapobiec nadmiernemu spadkowi cen.
 
Środki z UE obejmą: pomidory, marchew, białą kapustę, paprykę, kalafiory, ogórki, pieczarki, jabłka, gruszki, truskawki, maliny, czarną, czerwoną i białą porzeczkę, jeżyny, agrest, winogrona deserowe kiwi.

O wsparcie będą mogli ubiegać się producenci, którzy zdecydują wycofać z rynku swoje zbiory, a w szczególności poprzez przeznaczenie ich do darmowej dystrybucji (np. dla szkół), również poprzez zaniechanie zbiorów czy tzw. zielone zbiory, przeprowadzane przed rozpoczęciem normalnych zbiorów.  Od tego, na jaki sposób wycofania z rynku zdecyduje się producent, będzie zależeć wielkość pomocy. Więcej dostaną ci, którzy oddadzą owoce i warzywa do darmowej dystrybucji.

 

\"\"

 

– „Wielkość pomocy ustalana ma być na podstawie ceny wycofania określonej w unijnym rozporządzeniu. Ceny te są jednak niższe niż ceny rynkowe. Dlatego dla producentów lepiej byłoby znaleźć alternatywny rynek i na nim sprzedać swoje produkty.” – mówi Szczepan Wójcik, Prezes Fundacji Wsparcia Rolnika Polska Ziemia.

Czytaj także:
Unię Europejską stać na pomoc rolnikom?

Sieci handlowe szansą dla polskich jabłek!

Na piątek zaplanowane jest kolejne spotkanie ekspertów z krajów UE i Parlamentu Europejskiego, które ma być poświęcone sytuacji na unijnym rynku produktów rolno-spożywczych w związku z rosyjskim embargiem. Na 5 września natomiast planowane jest spotkanie ministrów rolnictwa państw UE.
 
Z danych resortu rolnictwa wynika, że Polska wyeksportowała do Rosji w 2013 r. ponad 804 tys. ton produktów z sektora owoców i warzyw, o wartości blisko 336 mln euro. Szacuje się, że straty wynikające z wprowadzonego przez Rosję embarga mogą wynieść ok. 500 mln euro.

Źródło: Świat Rolnika
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here