Komisja Europejska uruchomiła system informacji o etykietowaniu żywności (FLIS)

21 grudnia br. Komisja Europejska uruchomiła na swojej stronie internetowej System informacji o etykietowaniu żywności (Food Labelling Information System – FLIS).

Komisja Europejskiej uruchomiła system informacji o etykietowaniu żywności (FLIS)

System informacji o etykietowaniu żywności ułatwi prawidłowe wdrażanie odpowiednich przepisów przez podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze. Program umożliwia wybór określonej kategorii żywności i automatyczne pobieranie informacji dotyczących obowiązkowych oznaczeń jakie należy zamieścić na etykietach w 23 językach Unii Europejskiej. System zawiera również linki do odpowiednich przepisów prawnych i istniejących wytycznych. W sumie uwzględniono 87 różnych kategorii żywności i podano informacje z 39 rozporządzeń, 17 dyrektyw i 1 decyzji.

FLIS jest zgodny ze strategią Komisji Europejskiej w zakresie lepszego stanowienia prawa, ponieważ upraszcza funkcjonowanie sektora spożywczego. Celem systemu jest pomoc dla podmiotów działających na rynku spożywczym w określeniu obowiązkowych oznaczeń oraz informacji, które powinny znajdować się na ich produktach. 

Dostęp do FLIS można uzyskać za pośrednictwem strony internetowej: https://ec.europa.eu/food/safety/labelling_nutrition/food-labelling-information-system_en
System dostępny jest również w języku polskim.

Źródło: JIHARS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here