Komisja zaniepokojona degradacją gleby

Degradacja gleby w Unii Europejskiej jest niepokojącym zjawiskiem. W latach 1990 – 2006 z powodu zasklepiania gleby – czyli pokrycia urodzajnych ziem nieprzepuszczalnym materiałem – trwale tracono co najmniej 275 hektarów gruntów dziennie, co rocznie przekłada się 1 000 km², natomiast w okresie dziesięciu lat na obszar wielkości Cypru.

Szacuje się, że powierzchnia UE dotknięta erozją gleby powodowaną przez wodę wynosi 1,3 mln km² – jest to obszar dwa i pół razy większy od terytorium Francji. Degradacja gleby wpływa negatywnie na zdolność do produkowania żywności i działania w zakresie zapobiegania suszom i powodziom oraz powstrzymywania utraty różnorodności biologicznej, jak również na działania mające na celu zapobieganie zmianie klimatu. Powyższe wnioski zostały zawarte w dwóch nowych sprawozdaniach przedstawionych przez Komisję Europejską: sprawozdaniu w sprawie realizacji polityki ochrony gleb i na temat naukowych aspektów gleb europejskich.

Komisarz ds. środowiska Janez Potočnik stwierdził: „Sprawozdania te podkreślają znaczenie ochrony gleb w Europie dla zapewnienia stałego dostępu do wysokiej jakości żywności i czystej wody gruntowej, zdrowych przestrzeni służących rekreacji oraz zmniejszania emisji gazów cieplarnianych. Musimy korzystać z zasobów naszych gleb w sposób bardziej zrównoważony. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wypracowanie wspólnego podejścia do tej kwestii w całej UE. Komisja przedstawiła już wnioski ustawodawcze i mam nadzieję, że nasze najnowsze sprawozdania ułatwią Radzie i Parlamentowi podjęcie odpowiednich działań.”

W sprawozdaniach podkreśla się potrzebę podjęcia działań w celu zapobieżenia obecnemu procesowi degradacji gleb Europy. Erozja, zasklepianie gleby i jej zakwaszenie zwiększyły się w ciągu ubiegłej dekady; sytuacja ta prawdopodobnie nie ulegnie zmianie, jeżeli nie zostaną podjęte kwestie takie jak wzrost użytkowania gruntów, nieefektywne wykorzystywanie zasobów naturalnych oraz zachowanie materii organicznej w glebie. Zgodnie ze sprawozdaniem z realizacji polityki, pięć lat po przyjęciu strategii tematycznej w dziedzinie ochrony gleby wciąż brak systematycznego monitorowania i ochrony jakości gleby w Europie. Oznacza to, że obecnie prowadzone działania nie zapewniają właściwego poziomu ochrony wszystkich gleb w Europie.

W ramach przygotowań do działań na poziomie Unii Europejskiej Komisja rozpoczęła wspieranie inicjatyw w zakresie popularyzacji wiedzy o glebie oraz badań i projektów monitorowania gleb, takich jak LUCAS – badanie prowadzone przez Eurostat, dotyczące pokrycia terenu, użytkowania gruntów oraz wskaźników rolno-środowiskowych. Komisja kontynuowała również działania zmierzające do zintegrowania kwestii ochrony gleby z innymi politykami UE, między innymi z polityką rolną i polityką rozwoju obszarów wiejskich. W ramach polityki spójności w latach 2007-2013 na odnowę obszarów przemysłowych i rekultywację gruntów zanieczyszczonych przeznaczono około 3,1 mld EUR. Najwięcej środków przeznaczyły Węgry, Republika Czeska i Niemcy (odpowiednio 475 mln EUR, 371 mln EUR i 332 mln EUR).

Oprócz prowadzonych obecnie działań służących podejmowaniu kwestii degradacji gleby, Komisja zamierza wspierać badania i monitorowanie gleb, opracować wytyczne w zakresie zasklepiania gleby i uwzględnić zagadnienia dotyczące gleby w nadchodzącym przeglądzie dyrektywy w sprawie oceny oddziaływania na środowisko. W ramach zobowiązania UE w zakresie zmian klimatu do roku 2020, Komisja zaproponuje również metodę uwzględniania emisji pochodzących z użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa (LULUCF) oraz będzie kontynuować działania na szczeblu międzynarodowym w celu wspierania inicjatyw związanych z glebą.

Sprawozdanie naukowe „Stan gleb w Europie”, opublikowane przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej we współpracy z Europejską Agencją Środowiska, zawiera kompleksowy przegląd obowiązujących obecnie ustaleń dotyczących zasobów glebowych i procesów prowadzących do ich degradacji. W sprawozdaniu stwierdzono, iż w celu zwiększenia świadomości publicznej dotyczącej znaczenia gleb i pogłębienia wiedzy na ich temat konieczne są dalsze badania oraz udoskonalenie systemu zbierania danych.

Dalsze działania

Parlament Europejski i Radę wzywa się obecnie do przedstawienia opinii na temat sprawozdania dotyczącego realizacji polityki.

Kontekst
W 2006 r. Komisja Europejska przyjęła dyrektywę ramową dotyczącą ochrony gleby, w której uwzględniono również transgraniczny charakter tej kwestii. Celem dyrektywy jest zapewnienie produktywności gleby, przede wszystkim w odniesieniu do produkcji żywności i zmniejszenia zagrożeń dla zdrowia ludzkiego i środowiska jak również umożliwienie działań związanych z łagodzeniem skutków zmian klimatu i dostosowaniem się do nich oraz dostarczenie przedsiębiorcom możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie oczyszczania gleby. Po przyjęciu dyrektywy, będącej obecnie przedmiotem dyskusji w Radzie i Parlamencie Europejskim, możliwe stanie się rozwiązanie niektórych z najważniejszych problemów przestawionych w sprawozdaniu.

Poprzedni artykułOdnowa i rozwój wsi po nowemu
Następny artykułNastrojowa sypialnia

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,176FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,620ObserwującyObserwuj
5,410SubskrybującySubskrybuj

Fordem wbił się w ciągnik z przyczepą

21-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu ciągnikowi rolniczemu z przyczepą i uderzył w bok zestawu pojazdów. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 21-latek jadący osobówką...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE