Od zarania dziejów podobnie jak dziś zadaniem rolnictwa jest wyżywienie społeczeństw. Oczekujemy od rolnictwa dostarczenia bezpiecznej i bezpieczeństwa żywności. Pierwsze ma na celu produkcję żywności dobrej jakości, spełniającej wymagania żywieniowe ludzi. Drugie to dostarczenie odpowiedniej ilości żywności, w cenach na jakie stać jej konsumentów.
Produkcja żywności jest skomplikowanym i wieloetapowym procesem, w którym uczestniczy wiele branż łańcucha wartości produkcji żywności. Proces ten wspomagany jest przez nowoczesne rozwiązania technologiczne. Szczególnie druga połowa XX wieku charakteryzowała się rozwojem nauki wspomagającej produkcję rolną np. nawozy i środki ochrony roślin które przyczyniły się do rozwoju „zielonej rewolucji”.
Dalszy proces intensyfikacji produkcji rolnej może nieść za sobą również zagrożenia w postaci degradacji gleb, zanieczyszczenia wód i powietrza. Dlatego od wielu lat rozwijana jest i znajduje coraz większą liczbę zwolenników idea rolnictwa zrównoważonego. Jest to metoda produkcji rolnej w której kładzie się równomierny nacisk na godny zysk rolnika, rozwój społeczny i ochronę zasobów naturalnych. Żywność produkowana według takich zasad jest alternatywą dla żywności ekologicznej i tej produkowanej metodami przemysłowymi.
Presja konsumentów żywności i ustawodawców powoduje zainteresowanie rolnictwem zrównoważonym wśród przedstawicieli branż uczestniczących w…
Czytaj więcej w najnowszym wydaniu Gazety Interaktywnej AgroNews