Kończą się zbiory truskawek. Owoce i warzywa bardzo drogie

Truskawki powoli się kończą. Mało jest w tym roku również czereśni, które na rynku hurtowym w Broniszach sprzedawane są dosłownie "na pniu".

\"rolnictwo,

Polskie truskawki,  które są sztandarowymi owocami wiosny i wczesnego lata, w niektórych rejonach już się kończą. W zależności od podaży, w danym dniu, ceny, w ofercie Rynku Hurtowego Bronisze, wahają się od 5 do 8 zł za kilogram. Uzupełnieniem asortymentu owocowego mogą być importowane arbuzy i polskie maliny, pochodzące z produkcji pod osłonami. Cena za tak wczesne maliny jest wysoka od 15 – 18 zł za kilogram, w porównaniu z cenami sprzed roku jest to dwa razy więcej.

Mało czereśni, mało jagód

W tym roku nie ma co liczyć na rozsmakowanie się w polskich czereśniach, których jest naprawdę mało (w niektórych regionach wymarzły całe sady). Andrzej Kochański sadownik z rejonu Załusek mówi, że w tym roku ze swojego sadu czereśniowego nie zbierze żadnych owoców. Ci sadownicy, których kwiaty czereśni nie przemarzły sprzedają owoce „na pniu” po  8 do 16 zł za kilogram. Uzupełnieniem zapotrzebowania na czereśnie jest import tych owoców z Węgier i Hiszpanii., Bałkanów i Grecji.  Ceny w ofercie Rynku w Broniszach od 12-18 zł za kilogram.

Są już owoce jagody kamczackiej, której pojawienie oznacza, że za 2-3 tygodnie będą pierwsze dostawy owoców borówki amerykańskiej z upraw polowych. Borówka amerykańska z uprawy tunelowej jest od dwóch dni do kupienia na Rynku w Broniszach, ale cena to  45 – 48 zł za kilogram. Pojawiły się jagody leśne (zbierane w Słowacji), jednak dostawy są niewielkie. Zgodnie w wcześniejszymi zapowiedziami, moreli i brzoskwiń krajowych będzie bardzo mało, bo przemarzły kwiaty, a tych regionach gdzie kwiaty utrzymały się nie było oblotu pszczół. Wprawdzie już teraz są  te owoce w ofercie hurtowej Rynku w Broniszach, ale sprowadzane z zagranicy. Morele (6-8 zł za kilogram), ceny pozostają na poziomie  cen ubiegłorocznych. Nektaryny i brzoskwinie od 3,75 do 5,00 zł za kilogram (opakowania po 5 kg).

Chwilowa dziura podażowa na kalafiory i kapustę

W porównaniu z cenami sprzed roku taniej płacimy za młode ziemniaki i młodą marchew. Ziemniaki w workach po 15 kg, odmiany Irga, sprzedawane są w cenie od 80 groszy do 1,2 zł za kilogram. Większość krajowych warzyw, które zdominowały rynek warzywny, jest droższa w porównaniu z cenami sprzed roku. Na zbliżonym poziomie cenowym utrzymały się w ostatnim tygodniu: młoda cebula (2-2,75 zł/kg), buraki ćwikłowe młode, pomidory spod osłon (2,50-3,50 zł/kg) i pomidory malinowe (2,5 – 4,2 zł za kg). Warzywa takie jak kalafiory i kapusta są w porównaniu z ubiegłym rokiem droższe. Kalafiory o połowę – teraz są sprzedawane są w cenie od 4 – 5,5 zł za sztukę, kapusta dwa razy drożej niż w 2016 roku po 3 do 4 zł za sztukę. Wynika to z chwilowo mniejszej podaży, spowodowanej końcem upraw pod osłonami, a niewielkimi jeszcze partiami warzyw wyprodukowanych w warunkach polowych. Chętnie kupowana fasola szparagowa jest na Rynku Hurtowym Bronisze w cenie 6-8 zł za kilogram (opakowania po 5 kg). Ceny na poziomie roku poprzedniego.

Redakcja AgroNews, fot. RH Bronisze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here