Koniec maślanej drożyzny? Ceny na aukcji GDT poleciały ostro w dół

Na wtorkowej aukcji ceny produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii spadły. Najbardziej staniało masło.

\"rolnictwo,

Indeks cen GDT zmniejszył się na niej do 1 067 pkt. wobec 1 084 pkt. na poprzedniej aukcji, przeprowadzonej 18 lipca br. (spadek o 1,6%), co było wyraźnie poniżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii. Jednocześnie był to najsilniejszy spadek indeksu od marca br.– wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.

Ceny masła bardzo spadły

Największy spadek zanotowały ceny masła (-4,9%). Natomiast najbardziej podrożało pełne mleko w proszku (-1,3%).

Znacząco zwiększyła się ilość sprzedanych towarów.

Zdaniem analityków na uwagę zasługuje najsilniejszy spadek cen masła od lipca 2016 r. Z uwagi na wysoką współzmienność cen na światowym rynku mleka można oczekiwać, że znajdzie on odzwierciedlenie w obniżeniu cen masła również na rynku unijnym.
 

Światowy rynek mleka wejdzie w spadkową fazę cyklu

Ekonomiści przewidują, że w najbliższych miesiącach światowy rynek mleka wejdzie w spadkową fazę cyklu.

– W kolejnych miesiącach oczekujemy spadku cen produktów mlecznych, co wynikać będzie z prognozowanego przez nas wzrostu podaży mleka w Unii Europejskiej oraz w Nowej Zelandii przy jednoczesnym obniżeniu dynamiki światowego importu produktów mlecznych – przewiduje Olipra.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here