Kontrakty giełdowe na zboża potaniały. Raport z giełdy

Pomimo nasilenia bombardowań ukraińskich portów na Morzu Czarnym, to pogoda i postęp prac rolniczych mają największy wpływ na zachowania uczestników rynku zbóż i oleistych na giełdzie w Chicago. W październiku tradycyjnie występuje presja żniwna na ceny, które spadają wraz ze wzrostem ilości zboża docierającego na rynki.


O ile w Europie pogoda na wielu obszarach nie dopisywała w tym roku, to w USA aura sprzyja rozwojowi upraw. Mocno zaawansowane zbiory amerykańskiej kukurydzy i soi są szybsze niż zwykle, a wyjątkowo dobre plony wywierają presję spadkową na ceny obu kontraktów w Chicago.

Jednocześnie długo oczekiwane deszcze na równinach Rosji, a także Ameryce Południowej doprowadziły do zatrzymania wzrostów światowych cen pszenicy, kukurydzy i soi na ciągle niestabilnym rynku surowców rolnych. W Brazylii pierwsze rządowe prognozy mówią o kolejnych rekordowych zbiorach soi i zbóż (razem), które będą konkurować ze Stanami Zjednoczonymi, szczególnie o chińskich nabywców.

Giełda w Paryżu zaczęła podążać śladem amerykańskich kontraktów, ale skala ubiegłotygodniowych spadków była dużo mniejsza niż ich amerykańskich odpowiedników.

Notowania unijnych zbóż konsolidują się w pobliżu kilkumiesięcznych maksimów po tym jak problemy pogodowe, wzmożony popyt ze strony importerów i zagrożenia w żegludze po Morzu Czarnym podniosły ceny zbóż na wyższe poziomy.

Na giełdzie Euronext-Paryż najbliższa seria pszenicy straciła na wartości 2,5 euro (-1,1%) do 226,5 eur/t w tygodniu kończącym się 18-go października. Kontrakt porusza się w październiku w trendzie bocznym wokół 230 eur/t.

W tym samym czasie kontrakt na chicagowską pszenicę SRW potaniał aż o 4,4%, zamykając tydzień ceną 210,5 usd/t.

Kukurydza w Paryżu straciła na wartości 3,5 euro (-1,6%) do 211,5 eur/t w skali tygodnia. Jednocześnie analogiczny kontrakt w Chicago potaniał o 2,6% w tym samym czasie.

Kontrakt na paryską kukurydzę (dostawa w listopadzie) oscyluje w październiku w wąskim zakresie 211-216 eur/t (ceny zamknięcia). Premia za dostawę w marcu sięga tylko 5 euro/t. Obecne poziomy wycen kukurydzy są jednak o 5% wyższe niż w połowie października ubiegłego roku.

Dalsze osłabienie euro do dolara jest korzystne dla unijnych kontraktów

Kurs najważniejszej pary walutowej świata (EUR/USD) spadał trzeci tydzień z rzędu z ok 1,12 na koniec września do ok 1,08 usd za euro w miniony czwartek. Mimo piątkowej lekkiej korekty wzrostowej w skali minionego tygodnia euro straciło do dolara 1% (-2,5% w październiku), ponieważ amerykańska waluta rosła w siłę w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, ale też pod wpływem kolejnych cięć stóp procentowych w strefi euro. Jednocześnie dobre dane z amerykańskiej gospodarki i wyższa od oczekiwań inflacja zmniejszyły szanse na duże obniżki stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku.

Tańsze euro sprawia, że towary wyceniane w tej walucie stają się bardziej atrakcyjne dla importerów. Oczywiście amerykańskie towary stają się automatycznie droższe.

Rzepak zamknął tydzień na wielomiesięcznych maksimach

Kontrakt na unijny rzepak wspiął się na piątkowym zamknięciu (18.10.2024) na poziom powyżej 500 eur/t. Pozytywnie na ceny czarnych nasion wpływają pogarszające się oczekiwania produkcji słonecznika w Europie i wysokie ceny olejów roślinnych. Wcześniej rzepak zyskiwał naśladując rynek ropy, która jednak mocno taniała w ostatnich dniach.   

Jednak skala odbicia notowań unijnego rzepaku osłabiona została przez trend spadkowy na rynku soi, wynikającą ze sprawnych (zapowiadanych na rekordowe) w USA zbiorów i poprawy pogody w Brazylii (tam trwają zasiewy).
 

Andrzej Bąk

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pijany traktorzysta uszkodził płot i odjechał. Co mu grozi?

Kierujący ciągnikiem rolniczym nieprawidłowo wykonał manewr skrętu w prawo w wyniku czego uszkodził ogrodzenie. Nie przejmującym się tym odjechał z miejsca kolizji. Został ujęty...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics