Kontrakty na kukurydzę szorują po dnie. Takich cen nikt się nie spodziewał

O ile w poniedziałek kontrakty na pszenicę i kukurydzę zaliczały swoje długoterminowe minima, to dzień później pszenica odbiła w górę, a kukurydza taniała nadal. Na plusie wtorkową sesję zamknęły też soja i rzepak.

Kontrakty na kukurydzę szorują po dnie. Takich cen nikt się nie spodziewał

W poniedziałek ceny pszenicy i kukurydzy w USA były najniższe od 2020 roku. Cena wygasającego w grudniu kontraktu na pszenicę amerykańską odmiany SRW spadła do 5,28 dolarów za buszel, po raz pierwszy od września 2020 roku. We wtorek nastąpiło techniczne odbicie, czemu mogło sprzyjać pojawienie się informacji w rosyjskiej gazecie Izwiestja, że Rosja wstrzyma eksport zbóż, jeśli krajowe zapasy spadną do krytycznych 10 mln ton.

W USA ceny pszenicy znajdują się pod presją słabego eksportu i lepszej kondycji upraw pszenicy ozimej. Według poniedziałkowego raportu w ciągu tygodnia udział zasiewów w dobrej lub doskonałej kondycji wzrósł o 2% do 50% (w zeszłym roku 34%), co pozwala mieć nadzieję na wzrost zbiorów w 2024 roku.

Kukurydza – najniższa wycena od końca grudnia 2020 r. 

Jeśli chodzi o kukurydzę, cena spadła do 4,51 dolara za buszel z dostawą w grudniu, co stanowi najniższą wycenę od końca grudnia 2020 r. 

Pogoda w Brazylii jest uważnie monitorowana, biorąc pod uwagę znaczenie produkcji kukurydzy w tym kraju dla potencjału eksportowego USA. Konkurencja między tymi dwoma krajami jest zacięta.

Niskie ceny dotykają też unijnych kontraktów na zboża

W Paryżu cena kukurydzy na marzec 2024 r. spadła poniżej 200 euro za tonę, co jest najniższą historycznie wyceną tego terminu dostawy. Pszenica przed wtorkowym odbiciem (+2 euro) kosztowała najmniej od lutego 2022 r. – tuż przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

Europejskie notowania pszenicy nie zareagowały jeszcze na informacje o opóźnieniu siewów we Francji, gdzie według FranceAgriMer 20 listopada pszenicą miękką obsiano na tylko 74% planowanej powierzchni, w porównaniu z 98% o tej porze w zeszłym roku. Deszcze prawie wstrzymały siew we Francji, a liczba upraw w dobrym lub doskonałym stanie w tym tygodniu spadła o 3% do 83% z 91% w zeszłym roku.

Rzepak pozostaje w trendzie bocznym

W Paryżu kontrakt na rzepak już drugi miesiąc utrzymuje się w szerokim przedziale 420-450 eur/t. Cały sektor biopaliw, w tym rzepak, cierpi z powodu taniej ropy, ale większym spadkom zapobiegają ciągle obecne obawy pogodowe dotyczące Ameryki Południowej.

Wykresy notowań kontraktów w Paryżu:

Andrzej Bąk

Źródło cen: www.barchart,com

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

PIORiN kontroluje przejścia graniczne z Ukrainą

Granica polsko-ukraińska jest równocześnie wschodnią granicą Unii Europejskiej. W związku z natężonym ruchem granicznym towarów, w Oddziałach Granicznych na granicy z Ukrainą, zwiększono obsadę...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics