Kontrakty na zboża i oleiste mocno drożeją w obliczu agresji rosyjskiej

Wkroczenie wojsk rosyjskich do dwóch separatystycznych republik ukraińskich (donieckiej i ługańskiej) wsparło we wtorek silne wzrosty notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych.

Kontrakty na zboża i oleiste mocno drożeją w obliczu agresji rosyjskiej
Kontrakty na zboża i oleiste mocno drożeją w obliczu agresji rosyjskiej

Unijne kontrakty kontynuowały wzrosty trwające od piątku, a zakres wtorkowego wybicia zbóż i rzepaku mieścił się w 2%. W Chicago, po wolnym poniedziałku, skala wybicia była dużo większa. Amerykańska pszenica (SRW) podrożała o blisko 6%, co było największym dziennym wzrostem od 3,5 roku. Ponad 3% wzrost zaliczyła kukurydza. Warto wspomnieć, że basen Morza Czarnego jest kluczowym dostawcą obu zbóż na rynek światowy.

Na eskalację konfliktu na linii Ukraina, Zachód – Rosja wzrostem cen także reaguje ropa (Rosja jest drugim producentem ropy na świecie). Odmiana Brent zbliżyła się we wtorek do 100 usd/baryłkę, kończąc dzień ceną blisko 98 usd/b. Droga ropa ciągnie za sobą wyceny olejów roślinnych (+4% sojowy i +5% palmowy) i nasion oleistych.

Oprócz napięć geopolitycznych, ciągle obecne są obawy o malejące perspektywy zbiorów kukurydzy i soi w Ameryce Południowej (szansa na wzrost eksportu z USA). Bacznie obserwowane są też warunki suszy w pasie pszenicy twardej pszenicy ozimej w USA.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Stracił panowanie nad kierownicą i przewrócił traktor!

Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do jakiego doszło w okolicach Rymanowa Zdroju. 64-latek został przygnieciony przez ciągnik rolniczy. W wyniku odniesionych obrażeń, mężczyzna zmarł. 27...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE