Kontrakty na zboża i oleiste taniały po publikacji miesięcznych prognoz USDA

W czwartek Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) opublikował swoją comiesięczną prognozę podaży i popytu w skali kraju (USA) i globalnie. Zawarte dane były prospadkowe dla notowań kontraktów na zboża i soję. Warto jednak zaznaczyć, że prognozy dla Ameryki Południowej nadal są znacząco lepsze od tych publikowanych przez lokalnych analityków.

W krajowym bilansie USDA skorygował oczekiwane na koniec tego sezonu zapasy po korektach zużycia i eksportu. Dane mieściły się w szerokim zakresie oczekiwań analityków i w przypadku trzech głównych upraw potwierdzają bardzo duży wzrost zapasów na koniec tego sezonu.

Zboża amerykańskie

W przypadku amerykańskiej kukurydzy podniesione zostało wykorzystanie paszowe i na bioetanol, co skutkowało obniżeniem zapasów o 1,3 mln ton do 53,9 mln ton – wzrost o 56% w skali roku !!!

W przypadku pszenicy z USA zapasy końcowe zostały podniesione (z 18,3 do 19 mln ton), ponieważ część zużycia paszowego przeniosło się na kukurydzę. Oznaczać to będzie 22% wzrost zapasów amerykańskiej pszenicy w skali roku.

W przypadku amerykańskiego bilansu soi skorygowano w dół eksport i w niewielkim zakresie krajowe zużycie, a zapasy podniesione zostały o 0,7 mln ton (8%) od marca do 9,3 mln ton. Oznaczać to będzie wzrost zapasów soi w USA o 29% w skali roku.

W skali globalnej USDA dokonał tylko niewielkich korekt produkcji w Ameryce Południowej

Oczekiwane zbiory kukurydzy w Argentynie obniżone zostały z 56 do 55 mln ton (36 mln ton sezon wcześniej), a produkcja w Brazylii pozostawiona została na poziomie 124 mln ton (137 mln ton sezon wcześniej).

USDA nie dokonał korekt w produkcji soi, pozostawiając ją na poziomie 50 mln ton w Argentynie i 155 mln ton w Brazylii (sezon wcześniej było to 25 mln ton – Argentyna i 162 mln ton – Brazylia).

Kukurydza świat

Podniesiono zbiory w UE z 60,1 do 61 mln ton (52,3 mln ton sezon wcześniej), ale obniżono z 15,5 do 14 mln ton produkcję w RPA. W konsekwencji światowa produkcja kukurydzy spadła od marca o 2,4 mln ton do 12227,9 mln ton i o 6,1% przewyższy zbiory z poprzedniego sezonu.

Zapasy globalne kukurydzy powinny wzrosnąć o ponad 5% w skali roku i prognozowane są na 318,3 mln ton (-1,4 mln ton od marca).

Pszenica świat – produkcja minimalnie w górę, a zapasy w symbolicznie dół w skali miesiąca

Globalne zbiory pszenicy podniesiono (od marca) o skromne 0,7 mln ton do 787,4 mln ton, ale w nieco większym zakresie zwiększono szacunki zużycia paszowego. Stąd zapasy na koniec sezonu obniżono o 0,6 mln ton do 258,3 mln ton. Oznaczać to będzie spadek zapasów globalnych pszenicy o 4,7% w skali roku.

Inne zmiany w bilansie pszenicy

W UE podniesiona została produkcja z 133,7 do 134,2 mln ton, import z 13 do 13,5 mln ton i zużycie paszowe z 47 do 48 mln ton. Jednocześnie obniżone zostały zapasy początkowe (-0,5 mln ton – m/m) i aż o 2 mln ton eksport (do 34,5 mln ton).

Stąd USDA podniósł prognozę unijnych zapasów pszenicy o 1,5 do 16,7 mln ton na koniec tego sezonu (+4% – r/r).  

Kosztem unijnego eksportu pszenicy podniesiony został eksport z Ukrainy (z 16 do 17,5 mln ton) i z Rosji (z 51 do 52 mln ton).

Na koniec warto wspomnieć o rynku walutowym na którym dolar kontynuował umacnianie się do euro, rozpoczęte po środowych danych pokazujących wzrost inflacji w USA. Oczywiście mocniejszy dolar jest niekorzystny dla eksportu z USA (działa negatywnie na wyceny w Chicago), ale powinien wspierać konkurencyjność unijnego eksportu.

Zamknięcie czwartkowej sesji – 11.04.2024:

RZUT OKA NA WYKRESY:

Giełda w Paryżu:

Źródło: CBoT, Euronext-Paryż, Andrzej Bąk

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics