KRIR apeluje o zmianę prawa dotyczącego inwestycji budowlanych na działkach rolnych

Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się pismem z dnia 10 kwietnia 2024 r. do Ministra Infrastruktury Dariusza Klimczaka o zmianę przepisów dotyczących inwestycji budowlanych w taki sposób, aby naprawy uszkodzeń melioracyjnych na prywatnych działkach i posesjach wykonywały wyłącznie podmioty do tego uprawnione i mające odpowiednie doświadczenie i wykwalifikowanych w tej sferze pracowników, np. nadzory wodne czy spółki wodne.

Nieruchomości rolne zostają coraz częściej przekwalifikowane na działki budowlane i inwestycyjne. Przy inwestycjach budowlanych bardzo często dochodzi do uszkodzeń melioracji (drenarki, rowy, itd.), co w rezultacie skutkuje pogorszeniem zdolności produkcyjnej przyległych gruntów rolnych. Inwestorzy w swoim zakresie próbują naprawić uszkodzenia melioracyjne, które często wykonują w sposób niewłaściwy.

Źle wykonane naprawy melioracyjne powodują brak odpływu wód. W takich przypadkach na przyległych nieruchomościach rolnych, np. uprawach występuje bardzo wysoki poziom wód – podtopienia, który uniemożliwia wykonywanie zabiegów w produkcji roślinnej.

Źródło: KRIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics