Kontrakty na zboża straciły na wartości w minionym tygodniu

Unijna pszenica straciła w skali tygodnia (19-26.01.2024) 3,25 euro do 214,75 eur/t, po odbiciu o 2 euro tydzień wcześniej. Oznacza to poziom minimalnie powyżej rocznego dołka kontraktu marcowego zaliczonego w połowie stycznia.

Konkurencja ze strony pszenicy rosyjskiej i ukraińskiej ogranicza popyt na źródła unijne, powodując spadek cen. Skalę przeceny unijnych zbóż ograniczyło słabnące euro, które przynajmniej teoretycznie podnosi atrakcyjność unijnego eksportu.

Wycena unijnej kukurydzy z dostawą w marcu spadła o skromne 0,25 euro w skali tygodnia do 186,75 eur/t na zamknięciu piątkowej sesji. Kontrakt marcowy na kukurydzę ustala z tygodnia na tydzień swoje historycznie niskie wyceny. Wyceny giełdowe kukurydzy spadają pod presją rekordowych zbiorów w USA, Chinach i w skali globalnej, a na unijnym rynku z powodu taniego importu z Brazylii i Ukrainy.

W Paryżu kontrakt na rzepak z dostawą w lutym podrożał w minionym tygodniu o skromne 1,75 euro (16 euro tydzień wcześniej) do 436,5 eur/t. Nadal seria ta porusza się w szerokim trendzie bocznym w zakresie 415 – 450 eur/t, trwającym od początku listopada. Ceny nasion były w minionym tygodniu wspierane wzrostem notowań ropy, która to wsparcie było minimalizowane przez spadek notowań soi i canoli w drugiej części tygodnia.

Spadki notowań zbóż i oleistych kontynuowane są na rozpoczęciu nowego tygodnia

W poniedziałkowe popołudnie (29.01.2024) tendencja spadkowa za oceanem i w Paryżu jest kontynuowana. W konsekwencji amerykańska soja (też śruta i olej sojowy) oraz kukurydza wróciły już na swoje wieloletnie minima, a pszenica SRW spadła poniżej 6,0 usd/buszel.

W Paryżu tracą na wartości obydwa zboża – ustanawiają nowe długookresowe minima terminu marcowego, a notowania lutowego rzepaku (kończy obrót w środę) spadły poniżej 430 eur/t.

Okresowe zmiany notowań najbliższej serii kontraktu:

RZUT OKA NA WYKRESY:

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics