Kontrakty na zboża tanieją na potęgę!

Kontrakty na zboża taniały w poniedziałek po obu stronach Atlantyku. Liderem przecen była unijna kukurydza (-9 euro/t), ale duża część spadku serii marcowej wynika z faktu, że kontrakt kończy obrót w ten piątek. Terminy dalsze kukurydzy taniały w mniejszym zakresie.

Kontrakty na zboża tanieją na potęgę!

Wycena pszenicy z dostawą w marcu (obrót kończy się 10-go marca) spadła poniżej 280 eur/t (-4,5 euro/t) i była najtańsza od nieco ponad 12 miesięcy.

Pszenica najtańsza od września 2021 roku

Unijne zboża naśladują zachowanie giełdy w Chicago. Tam pszenica SRW straciła wczoraj na wartości ponad 4% i była najtańsza od września 2021 roku. Czwartą sesję z rzędu taniała amerykańska kukurydza, zaliczając miesięczny dołek. Prognozy pogody dla USA są bardziej optymistyczne, ponieważ dają nadzieją na opady deszczu przed rozpoczęciem wiosennych siewów. Wczesne prognozy zakładają wzrost zasiewów obu głównych zbóż w USA.

W Chicago fundusze hedgingowe nadal sprzedają kontrakty na pszenicę w obliczu przewagi konkurencyjnej dostaw z basenu Morza Czarnego, a zwłaszcza z Rosji. Rynek zakłada obecnie, że uda się przedłużyć działanie korytarza zbożowego, a być może rozszerzyć o kolejny ukraiński port.

Krajowe ceny zbóż według MRiRW

Warto pamiętać też o presji spadkowej wywieranej na surowce ze strony otoczenia makroekonomicznego. Niedawny optymizm wynikający z oczekiwań skrócenia cyklu podwyżek stóp procentowych osłabł, gdy okazało się, że inflacja spada wolniej niż sądziło wielu analityków. Wysokie stopy procentowe ograniczają popyt na surowce i jednocześnie przyciągają inwestorów do bezpiecznych obligacji (kosztem innych aktywów).

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics