Koronawirus najbardziej dotknie handel mlekiem w proszku

Koronawirus mocno ograniczył eksport produktów mleczarskich. Na ile ta sytuacja zagraża polskim producentom mleka i mleczarniom?

Polska jest znaczącym producentem i eksporterem mleka i produktów mleczarskich w UE. W 2019 r. z Polski wyeksportowano produkty mleczarskie o wartości przekraczającej 2 mld EUR. Ponad 30% krajowej produkcji trafia na eksport.

Jak ocenia Paweł Wyrzykowski, analityk sektora Food&Agro w Banku BNP Paribas, silna ekspozycja na eksport i wprowadzane, w związku z rozprzestrzenianiem się w Europie wirusa COVID-19, utrudnienia w przepływie produktów, mogą negatywnie oddziaływać również na branżę mleczarską.

Koronawirus najbardziej wpłynie na mleko w proszku 

Zdaniem eksperta, w przypadku produktów mleczarskich, które w większości sprzedawane są na rynku krajowym, czyli takie jak mleko płynne, śmietana, jogurty czy desery mleczne, popyt powinien być stabilny.

– Natomiast w naszej ocenie, z perspektywy krajowych producentów, największy wpływ zawirowań związanych z rozprzestrzeniającym się koronawirusem będzie dotyczył proszków mlecznych. Polska jest znaczącym, unijnym producentem zarówno odtłuszczonego mleka w proszku jak i serwatki. Produkty te w przeważającej większości są sprzedawane na rynkach międzynarodowych, w tym do Chin – wyjaśnia Wyrzykowski.

Analityk zauważa, że w kolejnych miesiącach produkcja mleka w Polsce będzie się zwiększać, a jego nadwyżki zwykle trafiały do proszkowni.

– Mimo, że proszki mleczne mają względnie długi termin przydatności, to wzrost ich zapasów, nie tylko w Polsce, ale też pozostałych krajach UE, może negatywnie wpływać na ceny. Dodatkowo, z uwagi na spodziewane hamowanie światowej gospodarki, popyt na proszki mleczne może się obniżyć – ocenia Wyrzykowski.

Koronawirus. Co czeka branżę mięsną w najbliższym czasie?

Ceny produktów mleczarskich

Ceny tych produktów kształtowane są na rynku globalnym. Cztery ostatnie aukcje nowozelandzkiej giełdy produktów mleczarskich zakończyły się spadkami indeksu cen.

– Między 21.01.2020 r. a 17.03.2020 r. jego wartość obniżyła się o 12%, mimo doniesień o mniejszej niż zakładano produkcji mleka w Nowej Zelandii. Największe obniżki dotyczyły odtłuszczonego mleka w proszku, którego ceny w tym okresie spadły o 17% – wylicza Wyrzykowski.

W przypadku producentów mleka należy pamiętać, że cena za mleko kalkulowana jest na podstawie cen produktów mleczarskich. Analityk ocenia, że w najbliższych miesiącach należy zatem przygotować się na spadki cen mleka w skupie.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Arktyczny chłód nadpływa nad Polskę. Uwaga na przymrozki!

Najbliższy tydzień zapowiada się jako pochmurny i deszczowy. Intensywnie popada szczególnie w weekend na Pomorzu oraz w Sudetach. Na północnym wschodzie i w rejonach górskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i samego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics