Kowalczyk: Polskie mleczarstwo ma się dobrze, bo jest w polskich rękach!

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi spotkał się z przedstawicielami sektora mleczarskiego, spółdzielni mleczarskich.

Wicepremier H. Kowalczyk podczas spotkania z przedstawicielami KZSP (fot. MRiRW)
Wicepremier H. Kowalczyk podczas spotkania z przedstawicielami KZSP (fot. MRiRW)

Polskie mleczarstwo i produkcja mleka, na tle innych rynków, ma się dobrze. Dlaczego? Bo jest w polskich rękach stwierdził wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas spotkania z przedstawicielami spółdzielni mleczarskich.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że spółdzielcza forma i polski kapitał sprawiają, że pomimo nielicznych wyjątków ten sektor dobrze funkcjonuje i dobrze współpracuje z rolnikami.

Zielony Ład

Odnosząc się do obaw związanych ze zmianami Wspólnej Polityki Rolnej i podejścia do rolnictwa wicepremier zwrócił uwagę, że Europejski Zielony Ład jest przede wszystkim ambitnym programem ochrony środowiska i klimatu Unii Europejskiej.

W naszym Planie Strategicznym dla WPR przygotowaliśmy rozwiązania umiarkowane. Nie chcemy być liderami w wygórowanych założeniach ochrony środowiska, ponieważ już chronimy je odpowiednio – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

W ramach wyznaczonych celów szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że np. w kwestii nawozów azotowych wyznaczona została ich redukcja w wysokości 1kg/ha.

Początek negocjacji

Podczas spotkania szef resortu rolnictwa poinformował, że w najbliższy poniedziałek udaje się do Brukseli, gdzie rozpoczną się negocjacje w sprawie Polskiego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027.

Redukcja CO2

Wicepremier wrócił uwagę, że o ile w kwestii redukcji CO2 w produkcji roślinnej nie ma żadnego niebezpieczeństwa, to pewne zagrożenia dotyczą produkcji zwierzęcej, a zwłaszcza w odniesieniu do hodowli bydła.

Pomoc w zakupie nawozów

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że do Komisji Europejskiej został złożony polski wniosek o zgodę na dotację do zakupu nawozów.

Nie chcemy od UE pieniędzy, ale zgody na dopłaty do nawozów. Mamy na ten cel zabezpieczone środki – podkreślił wicepremier.

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,944ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Kowalczyk: Zmiana zasad ustalania waloryzacji emerytur rolniczych jeszcze w tym roku

Zmiana zasad ustalania waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych jest możliwa jeszcze w tym roku - poinformował resort rolnictwa. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE