KOWR: przetargi na pomoc żywnościową w drugim kwartale

W drugim kwartale tego  roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i ministerstwo pracy ogłoszą przetargi na dostarczenie żywności w ramach programu Pomoc Żywnościowa na 2018 r. – poinformował Witold Strobel, dyrektor KOWR.

rolnik, rolnictwo, KOWR, Bogucki, Strobel, ministerstwo rolnictwa, Pomoc Żywnościowa

Pomoc mogą uzyskać osoby lub rodziny znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji i uzyskujące dochód nieprzekraczający 1268 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej lub 1028 zł w przypadku osoby w rodzinie.

Liczba osób przewidziana do objęcia pomocą żywnościową w programie w okresie od sierpnia 2017 r. do czerwca 2018 r. to 1 346 000 osób.

– Na realizację tego programu przeznaczone jest ponad 2 mld złotych. 85 procent środków pochodzi z budżetu Unii Europejskiej – powiedział wiceminister Jacek Bogucki, który zwrócił uwagę, ze obecnie zbliżamy się do poziomu wydatkowania około 400 mln złotych rocznie.

Wciąż jeszcze są w Polsce osoby potrzebujące tego typu pomocy i korzysta z niej około 1,3 mln ludzi – podkreślił wiceminister Jacek Bogucki.

Dyrektor generalny KOWR Witold Strobel poinformował, że realizacja Podprogramu 2017 przebiega zgodnie z harmonogramem.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest koordynatorem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020.

– Realizacja tego Programu nie byłaby możliwa bez udziału organizacji partnerskich, które rozdysponowują żywność bezpośrednio do potrzebujących – podkreślił dyrektor Strobel.

Szynka i powidła. Rośnie liczba produktów

W ramach programu 2017 przewiduje się dostawy w ilości około 69 tysięcy ton artykułów spożywczych o wartości około 340 mln złotych. Liczba produktów wzrosła do 21. W ramach pierwszej realizacji programu w 2014 roku było tylko 5 produktów.  Wprowadzono bardziej różnorodne i urozmaicone produkty m.in. szynkę drobiową, szynkę wieprzową mieloną, pasztet wieprzowy oraz filet z makreli w oleju, a także nowe produkty owocowo-warzywne takie jak fasola biała czy powidła śliwkowe. Produkty te cieszyły się dużym powodzeniem wśród osób potrzebujących, a dodatkowo było to duże wsparcie dla producentów rolnych i przetwórców, gdyż w ramach podprogramu zakupiono dużą ilość dobrej jakości produktów.

Instytucją zarządzającą jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z którym Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa uzgadnia program pomocy żywnościowej.

Podprogram 2017 trwa od sierpnia 2017 roku do czerwca 2018 roku.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here