Rolnik zapłaci składki za pracownika sezonowego. Rząd wprowadza nową umowę

W tym tygodniu rząd ma się zająć projektem nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Proponowane przepisy wprowadzają nowy rodzaj umów dla osób pomagających przy zbiorach. Rolnik będzie musiał opłacić za pomocnika składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, pracownicy sezonowi, umowa o pomocy przy zbiorach

Przygotowana przez resort rolnictwa nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej o pomocy przy zbiorach.

W myśl nowych przepisów rolnik będzie musiał zawrzeć umowę o pomocy przy zbiorach z osobą, która będzie pracowała u niego dorywczo. 

Świadczenie pomocy przy zbiorach będzie świadczeniem odpłatnym. Umowa o pomocy przy zbiorach będzie stosowana w przypadku pomocy świadczonej przy zbiorach, która obejmuje czynności bezpośrednio związane ze zbiorem owoców i warzyw jak i późniejszym ich sortowaniem i przygotowaniem do sprzedaży.

Rolnik w którego gospodarstwie będzie pomocnik wykonywał czynności określone w umowie o pomocy przy zbiorach, zobowiązany będzie do opłacania za niego składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie.

Umowa o pomocy przy zbiorach zawierana będzie na okres nie dłuższy niż 120 dni w ciągu roku kalendarzowego. Do wynagrodzenia pomocników rolnika z tytułu świadczenia pomocy nie będą miały zastosowania przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Zakres pomocy

Zbiór obejmuje takie czynności jak zrywanie owoców lub warzyw z drzew, krzewów lub innych roślin, np. truskawek, papryki czy pomidorów, wycinanie, np. pieczarek, a także zbieranie warzyw bezpośrednio z ziemi, np. cebuli. Podczas zbioru np. kapusty i kalafiorów usuwa się zbędne części roślin, tj. korzeń i warstwę zewnętrznych liści. Ponadto możliwe jest zbieranie owoców z ziemi, głównie jabłek i śliwek, z przeznaczeniem dla przemysłu. Sortowanie wg wielkości i podział na klasy jakości można przeprowadzać w trakcie zbioru (truskawki, borówki), jak i w późniejszym czasie w sortowniach np. jabłka, gruszki. Zebrane owoce i warzywa umieszcza się w pojemnikach i skrzyniach lub ładuje na transportery. Czynności przygotowania do sprzedaży mogą obejmować mycie i czyszczenie owoców oraz pakowanie w opakowaniach dostosowanych do odbiorcy, układanie na palety i w zależności od potrzeby foliowanie. Przygotowanie pomieszczeń do przechowywania owoców i warzyw obejmuje mycie i odkażanie ścian i podłóg.

Umowa także z Ukraińcami

Umowy będzie można zawierać także z cudzoziemcami, ponieważ – w myśl projektowanych przepisów – pełnomocnikiem rolnika będą mogły zostać m.in. osoby przebywające na terytorium RP na podstawie zezwolenia na pracę.

Z danych resortu rolnictwa wynika, że w rolnictwie rocznie pracuje sezonowo ok. 500 tys. osób, głównie Ukraińców.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Danuta Adamiak

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nie będzie połączenia inspekcji. Siekierski: To nie jest dobry czas!

Realizacja szeroko zakrojonego działania w postaci konsolidacji inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i jakość żywności nie jest aktualnie planowana. To nie jest dobry czas na...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics