Kredyty płynnościowe przedłużone. Do kiedy rolnicy mogą składać wnioski?

Rząd wydłuży termin udzielania kredytów płynnościowych – tak wynika z z opublikowanego wczoraj projektu rozporządzenia. Co jeszcze się zmienia i na co muszą być przygotowani rolnicy?

Kredyty płynnościowe przedłużone. Do kiedy rolnicy mogą składać wnioski?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma na celu:

– wydłużenie do 31.12.2024 terminu udzielania kredytów płynnościowych dla producentów rolnych,

umożliwienie udzielania pomocy kołom gospodyń wiejskich w wysokości 5 tys. zł i jednoczesne zobowiązanie koła do realizacji tylko jednego wydarzenia integrującego społeczność lokalną zamiast dwóch, zniesienie ograniczenia pomocy do kół działających tylko na obszarze gmin do 20 tys. mieszkańców, w związku z wprowadzanymi zmianami proponuje się wydłużenie terminów realizacji poszczególnych etapów programu pomocy.

Kredyty płynnościowe – dłuższy termin

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kredyty płynnościowe dla producentów rolnych mogą być udzielane do 30 czerwca br. Jednakże uwzględniając duże zainteresowanie producentów rolnych tymi kredytami oraz wnioski organizacji rolniczych wskazujących na potrzebę funkcjonowania tych kredytów oraz wydłużenie przez Komisję Europejską okresu obowiązywania komunikatu Komisji Europejskiej określającego Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy w odniesieniu do producentów rolnych do końca bieżącego roku, w projekcie rozporządzenia proponuje się wydłużenie udzielania tych kredytów do końca roku.

Przypominamy, że limit akcji kredytów dla rolników został podwyższony do 5,4 mld złotych. Do 4 czerwca br. banki zarezerwowały limit akcji kredytowej na kwotę około 3 mld zł i udzieliły 19,593 kredyty na kwotę niespełna 2 mld zł.

Lista banków

Pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich

Do Ministerstwa napływają sygnały o zasadności udzielania pomocy wszystkim kołom gospodyń wiejskich w tej samej wysokości bez jej różnicowania w zależności od ilości kół w danej gminie oraz objęcia pomocą wszystkich kół  niezależnie od wielkości gminy.

Uwzględniając powyższe proponuje się zrezygnować z ograniczenia w udzielania pomocy wyłącznie kołom gospodyń z ternu gmin o liczbie mieszkańców do 20 tys.

Zamiast dwóch wydarzeń – jedno

Ponadto mając na względzie propozycję ograniczenia wysokości pomocy do 5 tys. zł na każde koło gospodyń wiejskich proponuje się zobowiązanie koła gospodyń wiejskich do organizacji co najmniej jednego wydarzenia mającego na celu integrację społeczności lokalnej.

W projekcie na wnioski zgłaszane przez koła gospodyń wiejskich proponuje się wydłużenie terminu do którego powinno zostać zorganizowane wydarzenie mające na celu integrację społeczności lokalnej z 30 czerwca 2025 r. do 30 września 2025 r.

Tym samym z uwagi na wprowadzane zmiany w warunkach udzielania pomocy kołom gospodyń wiejskich proponuje się wydłużenie z 28 czerwca br. do 20 września br. terminu naboru wniosków o pomoc.

Jednocześnie proponuje się wydłużenie terminu wypłaty pomocy z 30 września br. do 13 grudnia br.

KGW bez przepisów przejściowych

Ponieważ Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie rozpoczęła naboru wniosków o pomoc dla kół gospodyń wiejskich nie ma potrzeby wprowadzania przepisów przejściowych.

Wprowadzenie projektowanych przepisów będzie miało wpływ na działalność mikro-, małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność rolniczą. Wydłużenie okresu udzielania kredytów płynnościowych dla producentów rolnych powinno wpłynąć na poprawę ich płynności finansowej, a tym samym docelowo na wzrost konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych na rynku Unii Europejskiej.

Projektowane rozporządzenie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej.

MK. Redakcja AgroNews

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics