Kredyty węglowe w rolnictwie. Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Rynek kredytów węglowych w rolnictwie rozwija się w Polsce od 2022 roku. Firmy oferujące te usługi proponują rolnikom dodatkowe przychody za prowadzenie określonych praktyk rolniczych. Przed podpisaniem umowy warto jednak dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty takiej współpracy.

Kredyty węglowe w rolnictwie. Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Idea kredytów węglowych polega na tym, że rolnik sprzedaje firmom pośredniczącym kredyty węglowe potwierdzające związanie dwutlenku węgla w glebie jego gospodarstwa. Pośrednicy odsprzedają te kredyty dużym przedsiębiorstwom, które chcą w ten sposób kompensować własną emisję CO2. Wartość uzyskiwanych kredytów węglowych zależy od wprowadzanych w gospodarstwie zmian w sposobie uprawy. Obecnie brak szczegółowych regulacji prawnych określających zasady handlu kredytami węglowymi w rolnictwie.

Warunki środowiskowe wpływają na skuteczność

Rośliny w naturalny sposób pobierają dwutlenek węgla w czasie wzrostu i wiążą go w glebie w postaci materii organicznej. Natomiast na etapie rozkładu oddają go do atmosfery.

Zdolność gleby do trwałego wiązania węgla zależy od jej struktury i warunków pogodowych. Gleby piaszczyste, w których łatwo dochodzi do napowietrzenia, szczególnie w okresach suszy, mogą szybko uwolnić zgromadzony wcześniej węgiel.

Długoterminowe zobowiązania wymagają analizy

Umowy dotyczące kredytów węglowych mogą zawierać wieloletnie zobowiązania dotyczące sposobu uprawy. Oferowane dziś korzyści finansowe mogą w przyszłości okazać się niewspółmierne do ograniczeń w prowadzeniu gospodarstwa, jakie nakładają takie umowy.

W trakcie trwania umów zawartych na wiele lat mogą pojawić się sytuacje wymagające zmiany sposobu uprawy, na przykład konieczność głębokiej orki w celu zwalczenia chwastów głęboko korzeniących się. Przed podpisaniem długoterminowej umowy należy dokładnie przeanalizować warunki dotyczące takich sytuacji oraz ewentualne konsekwencje finansowe zmian w sposobie gospodarowania.

Wyzwania związane z programami wsparcia

Praktyki rolnicze związane z kredytami węglowymi, takie jak uprawa bezorkowa czy wysiew międzyplonów, często pokrywają się z działaniami realizowanymi w ramach programów rolno-środowiskowych i ekoschematów. Równoczesne otrzymywanie płatności z różnych źródeł za te same działania prośrodowiskowe może budzić wątpliwości prawne.

Istotną kwestią jest także potencjalny wpływ umów dotyczących kredytów węglowych na współpracę z odbiorcami płodów rolnych. Producenci żywności będą musieli wyliczać ślad węglowy w całym łańcuchu dostaw od pola do konsumenta. W sytuacji, gdy plantator sprzedał już kredyty węglowe innemu podmiotowi, nie będzie mógł wykazać tych samych działań prośrodowiskowych w raportowaniu do swoich odbiorców. Może to wpłynąć na obniżenie ceny skupu.

Rynek kredytów węglowych w rolnictwie nie jest jeszcze w pełni uregulowany prawnie. Nad odpowiednimi przepisami pracuje obecnie Unia Europejska. Nie wiadomo, czy i w jaki sposób handel kredytami węglowymi będzie powiązany ze Wspólną Polityką Rolną.

Kontakt: Błażej Wandtke 
tel. 501 467 642

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

GIS ostrzega przed makiem. Jaki wybrać na Święta?

W okresie świątecznych przygotowań wielu z nas sięga po mak jako kluczowy składnik tradycyjnych ciast i potraw, takich jak makowiec czy kutia. Jednak Główny...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics