KRIR interweniuje w sprawie sprzedaży nielegalnych ciągników

W związku z uzyskanymi informacjami dotyczącymi nieprawidłowości w sprzedaży ciągników, które mogły być nielegalnie wprowadzone do obrotu, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozpatrzenie możliwości interwencji w tej sprawie.

KRIR interweniuje w sprawie sprzedaży nielegalnych ciągników
KRIR interweniuje w sprawie sprzedaży nielegalnych ciągników

Problem dotyczy rolników, którzy nabyli wyprodukowane po 31.12.2015 r. fabrycznie nowe zarejestrowane ciągniki rolnicze. Te maszyny w chwili pierwszego wprowadzenia do obrotu na teren UE nie miały ważnych świadectw homologacji. A także zgodności czy decyzji o dopuszczeniu jednostkowym. Nie spełniały także warunków technicznych wymaganych rozporządzeniem (UE) 167/2013.

Problem dotyczy kliku tysięcy ciągników

Wg danych z CEPiK problem dotyczy na chwilę obecną kilku tysięcy ciągników i kilku tysięcy użytkowników. Nielegalne wprowadzanie do obrotu ciągników rolniczych i ich rejestrowanie lub przerejestrowywanie wg. uzyskanych informacji, odbywa się od kilku lat na terenie całego kraju. Problem dotyczy głównie importowanych ciągników o dacie produkcji/pierwszej rejestracji dokonanej po 01.01.2016 r. Homologacje wydane na te ciągniki wygasły wiele lat temu. Nie spełniają wymagań określonych w rozporządzeniu (UE) 167/2013 z dnia 5 lutego 2013 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów rolniczych i leśnych, m.in. dotyczących norm emisji spalin. W związku z tym zakupione przez rolników ciągniki obciążone są wadą prawną. Z mocy prawa podlegają wycofaniu od użytkowników i wyrejestrowaniu.

Nie będzie uproszczeń przy budowie małych elektrowni wodnych

Rolnicy mogą zostać bez ciągników, za to z kredytami do spłacania

Rolnicy kupują te ciągniki ze względu na korzystne ceny. Nie zdają sobie jednak sprawy, że sprzęt kupowany w oficjalnie zarejestrowanej firmie, która wystawia sprzęt na krajowych wystawach organizowanych również pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, posiada poważną wadę prawną. W konsekwencji rolnicy mogą więc zostać bez ciągników, za to z kredytami do spłacania.

Przedstawiając powyższe Zarząd KRIR wystąpił o rozważenie możliwości podjęcia skutecznej interwencji w tej sprawie. Aby jak najszybciej zatrzymać sprzedaż nielegalnych ciągników oraz zapewnić pomoc prawną i finansową poszkodowanym rolnikom.

Źródło: KRIR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Niemcy chcą wprowadzenia zakazu importu na rosyjskie zboże

CDU/CSU naciska w Bundestagu na zaostrzenie sankcji wobec Rosji i Białorusi i chce wprowadzenia całkowitego zakazu importu wszystkich produktów rolno-spożywczych - podaje euractiv.pl Klub CDU/CSU...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics