KRIR: Potrzebna natychmiastowa zmiana przepisów umożliwiająca odszkodowania za norki!

2 lutego 2021 r. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz wystosował pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Grzegorza Pudy, w związku z wykryciem pierwszego przypadku zakażania wirusem SARS-CoV-2 u norek.

KRIR: Potrzebna natychmiastowa zmiana przepisów umożliwiająca odszkodowania za norki!
KRIR: Potrzebna natychmiastowa zmiana przepisów umożliwiająca odszkodowania za norki!

Ferma, na której wykryto wirusa zlokalizowana jest w woj. pomorskim na terenie powiatu kartuskiego.

Zakażenie Covid-19 u norek powinno być zwalczane z urzędu

Wiktor Szmulewicz apeluje w piśmie o jak najszybsze wprowadzenie zmian do przepisów rozporządzeń Ministra Rolnictwa ustanawiających chorobę COVID-19 u norek jako chorobę zwalczaną z urzędu, umożliwiających hodowcom zwierząt futerkowych uzyskanie odszkodowania w związku z wykryciem SARS-COV-2 u norek. Chorobę tę zaliczono do chorób zwalczanych z urzędu, dlatego hodowcy muszą w sytuacji jej wystąpienia otrzymać od Skarbu Państwa odszkodowanie za likwidację chorych zwierząt.

Ponadto, bardzo ważne jest aby badania pozytywne na SARS-CoV-2 u danych norek na fermie były powtarzane co najmniej dwukrotnie w celu wykluczenia mylnych wyników i likwidacji cennych genetycznie sztuk zwierząt” – czytamy w piśmie.

Zaapelowano, aby Inspektorzy weterynarii  zachowywali reżim sanitarny podczas pobierania próbek oraz przeprowadzali weryfikację dodatnich wyników badań,  a także w celu weryfikacji znakowali zbadane zwierzęta.

AM/AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 4 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
6,510SubskrybującySubskrybuj

ASF pustoszy małe hodowle

Afrykański Pomór Świń zaczął atakować małe gospodarstwa. W trzech nowo potwierdzonych ogniskach zutylizowano 64 świnie.  Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 37-39 ogniska afrykańskiego pomoru...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE