Trwa likwidacja stada norek, w którym wykryto SARS-CoV-2

Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka poinformował, o utylizacji stada norek, w którym wykryto wirusa SARS-CoV-2.

Pierwsze ognisko SARS-CoV-2 u norek w Polsce, stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych PIWet-PIB w Puławach z dnia 30 stycznia br., a o pojawieniu się choroby wśród norek poinformował w niedzielę  minister rolnictwa i rozwoju wsi – Grzegorz Puda.

Trwa likwidacja stada norek, w którym wykryto SARS-CoV-2
Trwa likwidacja stada norek, w którym wykryto SARS-CoV-2 fot.; wikipedia

Likwidacja 5 800 osobników stada podstawowego norek amerykańskich

Ognisko SARS-CoV-2 stwierdzono w gospodarstwie liczącym ponad 5 800 sztuk zwierząt stada podstawowego norek amerykańskich, zlokalizowanym w powiecie kartuskim,  województwo pomorskie.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w gospodarstwie pobrano wymazy z jamy nosowo-gardłowej od 20 norek. W przypadku 4 zwierząt uzyskano wyniki dodatnie. Według rozporządzenia, przy wykryciu nawet jednego przypadku likwidowane jest całe stado. 

KRIR: Potrzebna natychmiastowa zmiana przepisów umożliwiająca odszkodowania za norki!

O wynikach badań powiadomiono Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, właściwe organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Inspekcji Sanitarnej. Minister rolnictwa o pojawieniu się choroby wśród norek poinformował w niedzielę.

W gospodarstwie, w którym stwierdzono zakażenie, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia SARS-CoV-2 u norek, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie zwalczania SARS-CoV-2 u norek (Dz. U. 2020, poz. 2302).

AM/Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here