KRIR: Potrzebny jest większy budżet na ubezpieczenie upraw

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o zwiększenie budżetu na dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich. 400 mln zł, które na ten rok przeznaczył rząd, to według samorządu rolniczego zdecydowanie za mało.

KRIR: Potrzebny jest większy budżet na ubezpieczenie upraw

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się w tej sprawie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Wnioskuje o zwiększenie środków na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, do takiej wysokości, aby zabezpieczyć potrzeby rolników.

Jesienią zabrakło pieniędzy na dopłaty do polis

Ubiegłoroczna sytuacja potwierdza, że środki na ten cel są niewystarczające. Zaledwie kilka dni po uruchomieniu skończyły się pieniądze i wielu rolników nie mogło zawrzeć polis ubezpieczeniowych.

Atmosferę  w tym roku podgrzewa fakt, że Rząd oficjalnie ogłosił, że w  tym oraz kolejnym roku nie będzie środków finansowych na pomoc w przypadku ewentualnych szkód w rolnictwie spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Należy zabezpieczyć większą pulę środków na dopłaty

Ministerstwo Rolnictwa pracuje nad nową koncepcją systemu ubezpieczeń rolniczych. Samorząd rolniczy apeluje jednak, aby do czasu wprowadzenia nowego systemu zabezpieczyć środki finansowe, tak aby każdy zainteresowany rolnik mógł skorzystać z dopłaty do ubezpieczenia.

KRIR wnioskuje o umożliwienie emerytowi dalszego prowadzenia gospodarstwa

„W ocenie rolników, w obecnej sytuacji subsydiowanie ubezpieczeń na poziomie niższym niż wskazują potrzeby, biorąc chociażby pod uwag doświadczenie ubiegłego roku, będzie miało negatywne skutki dla zachowania bezpieczeństwa gospodarstw w sytuacji strat” – czytamy we wniosku KRIR.

AM/Redakcja AgroNews

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Agro Show 2022: w tym roku za wstęp trzeba zapłacić

Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW to największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie.  Postrzegana jest jako doskonałe miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE