W ostatnich tygodniach w przestrzeni publicznej pojawiły się spekulacje dotyczące planowanej reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych rolników. W odpowiedzi na interpelację posłów Anny Gembickiej (PiS) i Jarosława Sachajki (Wolni Republikanie), Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesław Siekierski, odniósł się do tych doniesień, podkreślając, że obecnie nie są prowadzone prace nad zmianą zasad opłacania składek zdrowotnych przez rolników.

Obecny system składek zdrowotnych rolników
Obecnie rolnicy opłacają składki zdrowotne w ramach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Wysokość składki wynosi 1 zł za każdy pełny hektar przeliczeniowy użytków rolnych. W przypadku działów specjalnych produkcji rolnej, składka wynosi 9% od zadeklarowanej podstawy wymiaru składki, która nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie.
Propozycje zmian i reakcje
Wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, wskazał, że obecne stawki składek zdrowotnych nie odzwierciedlają sytuacji finansowej gospodarstw rolnych i zasugerował potrzebę ich podwyższenia. Jednakże Minister Siekierski podkreślił, że jakiekolwiek zmiany w systemie ubezpieczeń rolników muszą być dokładnie przeanalizowane i skonsultowane z zainteresowanymi stronami.
Stanowisko Ministerstwa Rolnictwa
Minister Siekierski zaznaczył, że obecnie nie ma planów wprowadzenia reformy systemu składek zdrowotnych dla rolników. Podkreślił, że wszelkie zmiany w tym zakresie muszą uwzględniać specyfikę sektora rolniczego oraz zapewnić stabilność finansową gospodarstw rolnych.
Chociaż pojawiły się propozycje zmian w systemie ubezpieczeń zdrowotnych rolników, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie prowadzi obecnie prac nad ich wdrożeniem. Minister Siekierski zapewnił, że wszelkie ewentualne reformy będą poprzedzone szerokimi konsultacjami z przedstawicielami sektora rolniczego.