KRUS zmienia wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie w III kwartale 2022 r.

Kasa informuje, że Uchwałą Nr 5 Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z dnia 8 czerwca 2022 r. została ogłoszona wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w III kwartale 2022 r. (M.P. z 2022 r., poz. 588).

KRUS zmienia wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie w III kwartale 2022 r.
KRUS zmienia wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie w III kwartale 2022 r.

Nowa wysokość składki

W związku z tym, wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie za podlegającego ubezpieczeniu przez cały miesiąc rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika w III kwartale 2022 r. wynosi 60,00 zł miesięcznie (wymiar składek za pomocników na poszczególne miesiące tutaj).

Jeżeli rolnik, małżonek lub domownik objęty jest tym ubezpieczeniem na wniosek wyłącznie w zakresie ograniczonym, należna składka stanowi 1/3 pełnej składki, tj. 20,00 zł miesięcznie.

Jednocześnie Kasa informuje, że w czerwcu br. wysokość emerytury podstawowej wynosi 1084,58 zł, w związku z tym podstawowa miesięczna składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za rolników, małżonków i domowników w III kwartale 2022 r. wynosi 108,00 zł.

Dodatkowa miesięczna składka

Dodatkowa miesięczna składka na to ubezpieczenie za rolników prowadzących gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych użytków rolnych stanowić będzie:

 • 12% emerytury podstawowej tj. 130,00 zł dla gospodarstw rolnych obejmujących obszar użytków rolnych do 100 ha przeliczeniowych,
 • 24% emerytury podstawowej tj. 260,00 zł dla gospodarstw rolnych obejmujących obszar użytków rolnych powyżej 100 ha przeliczeniowych do 150 ha przeliczeniowych,
 • 36% emerytury podstawowej tj. 390,00 zł dla gospodarstw rolnych obejmujących użytki rolne powyżej 150 ha przeliczeniowych do 300 ha przeliczeniowych,
 • 48% emerytury podstawowej tj. 521,00 zł dla gospodarstw rolnych obejmujących użytki rolne powyżej 300 ha przeliczeniowych.

Nieprzekraczalny terminie wpłaty do 1 sierpnia 2022 r.

Kasa Przypomina, że z uwagi na fakt, że ostatni dzień ustawowego terminu uregulowania należnych składek za III kwartał 2022, tj. 31 lipca 2022 r., przypada w niedzielę, to zgodnie z postanowieniami art. 12 § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, mającymi zastosowanie do składek w związku z art. 52 ust. 1 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, realizacja tego obowiązku powinna nastąpić w nieprzekraczalnym terminie do 1 sierpnia 2022 r.

Źródło: KRUS

Zostaw komentarz

 1. W przypadku najmniejszych gospodarstw tj.1 i kilka hektarów przeliczeniowych musimy płacić obowiązkowo podstawowe składki , nie jest to adekwatne do uzyskiwanych dochodów np.300-500zł/m-c , które często są fikcyjne jeśli ktoś wydzierżawia grunt lub jest placem pod budynkami. Dochody są zbyt niskie -jest to jakaś część etatu. Uważam że nie powinno być to przymusowe bo często brakuje pieniędzy na te opłaty.

 2. Zapraszam na wieś. Przerobisz jeden rok, co zarobisz twoje, i składkę też zapłacisz mniejszą. Zobaczymy czy dalej będziecie tak p*****lic jeden z drugim, że takie zajebiste życie na wsi i praca na roli, nie mając żadnego pojęcia. Rolnik śpi i samo mu rośnie!

  • Pewnie rolnik ma pewnie płacić składki co miesiąc i jeszcze zapieprzać w polu żeby państwo w mieście miało warzywa i owoce świeże a w dodatku za pół darmo.Niech przyjdą na wieś popracują zobaczy ile to pracy kosztuje i wtedy zobaczymy

 3. Do rolników
  Skończcie z tym biadoleniem.
  Klaskaliscie każdej partii politycznej która coś wam oferowała. Na własne życzenie i przez brak poniekąd wiedzy zatrzymali się bardziej niż w PRL. Wszyscy chcieli wygody to mają.
  Zakredytowane gospodarstwa pod szyję , dają no to się weźmie. Tucz nakładczy dla dużych firm pięknie ,kasa co miesiąc heh.
  Na dzień dzisiejszy zostaliście z kredytami ,bez swojej produkcji gdyż grupa mięsna ze Stanów wstrzymała obsady na fermach , hotelach.
  Nikt asf nie widział ,ptasiej grypy też nie ale odszkodowania widział każdy.
  Zapomnieliście o zdrowym rozsądku i mimo że jestem rolnikiem to nie jest mi was żal. Pentle na szyję zalozyliscie sobie sami a kolejne rządy ja tylko zaciskały. Gratuluję więc 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnik zginął pod ładowarką przegubową

Sądeccy policjanci, pod nadzorem prokuratora, ustalają przyczyny i okoliczności śmiertelnego wypadku, do którego doszło na drodze gminnej w miejscowości Tęgoborze w Małopolsce. 47-letni mieszkaniec...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE