Kryzys w rolnictwie. Izby Rolnicze apelują o działania

Wydłużenie terminu spłaty kredytów preferencyjnych, zmiany w prawie o szkodach łowieckich, zniesienie kwot mlecznych i zwiększenie pomocy w związku z rosyjskim embargiem – tego domagali się rolnicy podczas zorganizowanej w Sejmie konferencji Izb Rolniczych.

 

\"rolnictwo,
Wiktor Szmulewicz, Prezes KRIR oraz Dariusz Młotkiewicz, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP

W spotkaniu wzięło udział ponad 250 rolników z całej Polski. Obecni byli także reprezentaci urzędów: Dariusz Młotkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Kazimierz Plocke, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Leszek Świętochowski, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Andrzej Gross, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Radosław Szatkowski, Prezes Agencji Rynku Rolnego.

Dyskusja była burzliwa – rolnicy narzekali, że płacą zbyt wysoką cenę za kryzys polityczny na Ukrainie, a pomoc Unii jest niewystarczająca.

Mleko się rozlało

Przedstawiciele Izb Rolniczych poruszyli problem kar za przekroczenie kwoty mlecznej. W tym roku osiem państw unijnych, wśród nich także Polska, przekroczyły przyznane im kwoty dostaw mleka w okresie 2013-2014. Łączna kwota kar nałożona na te kraje wynosi 409 mln euro. Tyle właśnie będą musiały zapłacić łącznie Niemcy, Holandia, Polska, Dania, Austria, Irlandia, Cypr i Luksemburg za przekroczenie dostaw mleka w sumie o 1 469 000 ton.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz zwrócił uwagę, że pomimo przekroczenia kwot w ośmiu państwach cała Unia wyprodukowała 4,6 proc. mniej mleka niż wynosił limit. Szmulewicz podkreślił jednak, że nie widzi w Unii możliwości utworzenia koalicji na rzecz zniesienia kar za przekroczenie kwoty mlecznej. Jego zdaniem potrzebna jest dyscyplina wśród polskich producentów, by nie musieli ponosić kosztów kar.

\"rolnictwo,
Rolnicy czują się poszkodowani przez kryzys Wschodzie. Mówią, że sankcje dotnęły ich bardziej niż jakąkolwiek inną branżę.

O zniesieniu kwot mlecznych niedługo będą dyskutować w Senacie posłowie, senatorowie, przedstawiciele administracji rządowej oraz eksperci. O wnioskach z tej dyskusji poinformujemy na naszej stronie.

Szkody łowieckie to ogromne straty

Bardzo wielu rolników zwróciło uwagę na problem szkód wyrządzanych przez dzikie zwierzęta. Z ich powodu rolnicy odnotowują coraz większe straty w uprawach, które przez koła łowieckie są zbyt nisko szacowane. Rolnicy skarżą się, że wyroki sądowe zasądzają nawet kilka razy wyższe odszkodowania niż te proponowane przez koła. Dlatego domagają się gruntownej zmiany Prawa łowieckiego.

– Gdy 20 lat temu powstał samorząd rolniczy, wnioskowaliśmy o rozwiązanie kwestii prawa łowieckiego, jak do tej pory bez żadnego skutku. Tymczasem szkody w naszych gospodarstwach są tak poważne, że wielu rolników rezygnuje z prowadzenia działalności na terenach położonych bliżej lasu – mówił Ryszard Ciźla, Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.

Chodzi tu także o sprawę dzików i ASF. Rolnicy apelują o zmniejszenie populacji dzików,  szczególnie na terenie woj. podlaskiego. ASF stworzył bowiem olbrzymie problemy hodowcom trzody chlewnej w strefie przygranicznej. Ma wpływ także na całą branżę mięsną. Z powodu wprowadzania zakazu importu wieprzowiny z Polski przez wiele krajów, ceny tuczników spadły i ich chów stał się nieopłacalny.

\"rolnictwo,
W konferencji wzięło udział ponad 250 rolników z całej Polski.

Nie ma pieniędzy na kredyty
Rolnicy narzekali także na problemy ze spłatą kredytów. Sytuacja w rolnictwie – embargo, ASF, niska opłacalność chowu zwierząt i upraw spowodowały, że wielu z nich traci płynność finansową. Dletego, zdaniem Wiktora Szmulewicza, niezbędne jest, by państwo uruchomiło nadzwyczajne środki i pomogło rolnikom.

– Polski rolnik ma problemy ze spłatą kredytów, kłopoty ze sprzedażą produktów rolnych, proponuje się mu niskie ceny, sytuację wykorzystuje przetwórstwo i handel – mówił Szmulewicz.

Jego zdaniem rząd powienien dać jasny sygnał, że możliwe jest przesunięcie spłat i rozłożenie kredytów przez banki na mniejsze raty. Takie prolongaty spłat powinny dotyczyć również kredytów preferencyjnych udzielonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz kredytów na zakup ziemi i zapłatę czynszów dzierżawnych udzielonych przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

Kamila Szałaj Redakcja AgroNews, fot. KRIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Mykoła Solski aresztowany. Wielomilionowa korupcja na Ukrainie!

Ukraiński minister rolnictwa wczoraj podał się do dymisji, a dzisiaj zostanie aresztowany. Wszystko w związku z oskarżeniami o korupcję. Ukraiński minister rolnictwa miał nielegalnie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics