Rusza kolejna pomoc dla poszkodowanych przez embargo

Agencja Rynku Rolnego poinformowała, że od 29 października 2014 r. producenci owoców i warzyw, którzy chcą skorzystać z kolejnego nadzwyczajnego wsparcia, mogą składać powiadomienia do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta, Oddziału Terenowego ARR.

\"rolnictwo,
 

W ramach nowych rozwiązań Komisja Europejska przewidziała, że wsparcie będzie rozdysponowane pomiędzy państwa członkowskie w odniesieniu do ilości poszczególnych produktów, w przypadku których miały one duży udział w eksporcie do Rosji.

– W przypadku Polski wsparcie będzie przysługiwało do 18 750 ton jabłek i gruszek łącznie. Ponadto, każde państwo członkowskie ma możliwość rozdysponowania wsparcia w odniesieniu do 3000 ton dowolnych produktów spośród wskazanych w tych przepisach. Ilość ta może zostać wykorzystana na operacje obejmujące: pomidory, marchew, kapustę, paprykę słodką, kalafiory, brokuły, ogórki, korniszony, grzyby z rodzaju Agaricus, owoce miękkie, śliwki, winogrona stołowe  – poinformowała Iwona Ciechan, rzecznik ARR.

Do wsparcia będą mogły kwalifikować się operacje wycofania z rynku z przeznaczeniem na bezpłatną dystrybucję oraz operacje niezbierania plonów. Producenci indywidualni oraz organizacje producentów ubiegające się o wsparcie przed przeprowadzeniem operacji będą musiały odpowiednio wcześniej złożyć powiadomienia o takim zamiarze, ze względu na konieczność objęcia tych operacji kontrolami na miejscu.

Szczegółowe informacje o mechanizmie można uzyskać w telefonicznym punkcie informacyjnym (22) 661-72-72, w oddziałach terenowych ARR oraz na stronie internetowej www.arr.gov.pl w zakładce embargo.

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here