KSC: buraki cukrowe mocno przewiędnięte. Jakie będą straty w plonach?

Na upały i suszę narzekają rolnicy w całej Polsce. Brak opadów powoduje straty w wielu uprawach. Zagrożone są m.in. zboża, kukurydza, drzewa owocowe, ale także buraki cukrowe.

 

\"rolnictwo,

Krajowa Spółka Cukrowa sygnalizuje, że  "na słabszych stanowiskach buraki bardzo szybko tracą turgor i już we wczesnych godzinach przedpołudniowych (8-10) rośliny są mocno przewiędnięte, a niekiedy stan ten już utrzymuje się przez 24 godziny."

Wiadomo już, że plony buraków cukrowych będą w tym roku niższe. Ale nie wiadomo jeszcze, o ile.

– Prognozy plonów w takich warunkach są trudne a niekiedy niemożliwe do oszacowania. Lokalne opady w trakcie burz powodują, iż plantacje odległe zaledwie o kilka km wyglądają zupełnie inaczej choć usytuowane są na podobnym kompleksie glebowym – wyjaśnia KSC. Spółka dodaje, że jeśli upały ustąpią i spadnie deszcz, będzie można liczyć na odbudowę masy korzeniowej buraka.

Czytaj także:

Susza praktycznie w całej Polsce. Ponad 800 komisji szacuje straty
Eksport owoców i warzyw zanotował spore spadki. KE przedłuża wsparcie dla rolników

W ubiegłym sezonie zbiory buraków cukrowych osiągnęły bardzo wysoki poziom. Wyniosły 13,4 mln ton, czyli aż o 19 proc. więcej niż w kampanii 2013/2014. Buraki zebrano z powierzchni 197 tys. ha, a średni plon osiągnął rekordowy poziom 68 ton/ ha. W tym roku na takie wyniki nie ma co liczyć.

 Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/David_Hawkins_Weeks
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here