Kto dopuścił się bestialskiej zagłady bydła?

Zatrucie środkiem chemicznym okazało się przyczyną śmierci ponad stu sztuk bydła, które padły w jednym z gospodarstw Zakładu Produkcji Rolnej w Kowrozie (gmina Łysomice). Znane są już wyniki badań przeprowadzonych w laboratorium we Wrocławiu – niewykluczone, że trująca substancja została podana zwierzętom celowo. Sprawę wyjaśnia kujawsko-pomorska policja i prokuratura. Na razie wiadomo jedno: zakład poniósł ogromne straty – informuje TVP Info.

"Obora gospodarstwa w Pigży jest częściowo pusta. Krowy i cielaki – w sumie prawie 130 sztuk bydła z nieznanych przyczyn padło w ciągu kilku dni. Zwierzęta nie zdychały w całym stadzie, tylko zdarzało się to w poszczególnych kojcach. Rolnicy z okolicznych wsi w gminie Łysomice obawiali się, że były chore.

– My naprawdę zastanawialiśmy się co mogło być tego przyczyną, przecież od grypy tyle bydła by nie padło! Na początku dowiedzieliśmy się pocztą pantoflową, że zdechły dwie, trzy krowy, ale potem jak się okazało, że tyle, to się przestraszyliśmy – tłumaczy Jerzy Broniecki, rolnik z Brąchnowa.

Badania laboratoryjne wykluczyły jednak, by przyczyną śmierci zwierząt była choroba zakaźna. Okazało się, że krowy zostały otrute środkiem ochrony roślin – chwastobójczym. Straty zakładu będą trudne do odpracowania.

– To trzeba policzyć na dwa sposoby. Jeśli chodzi o żywe mięso – straciliśmy około 500 tysięcy. Druga kwestia – krowy, które padły były cielne, więc w ciągu pięciu miesięcy byłby cielaki plus mleko. Firma ma dobry milion strat – wylicza Piotr Doligalski, prezes zarządu Zakładu Produkcji Rolnej w Kowrozie.

Prezes zarządu zakładu od początku sprawy obawiał się, że bydło mogło zostać otrute.
Dlatego zgłosił sprawę do prokuratury. Niewykluczone, że chwastobójczy środek podał bydłu któryś z pracowników, mógł być to także ktoś z zewnątrz.

– Jeżeli był jakiś problem w stosunku do mnie, bo tak mogę domniemać, to nie powinien był zabijać niewinnych zwierząt – dodaje Doligalski.

Prezes tłumaczy jednak, że nikogo oskarżać nie może i nie chce. Pracownicy zakładu, z którymi udało się porozmawiać, są wydarzeniem wstrząśnięci. Mówią, że do tej pory mają widok otrutych krów przed oczami.

– Wyglądały tak, jakby zasypiały, były osłabione, serce ściskało, jak się szczególnie na te małe cielaczki patrzyło… jak odchodzą – opisuje jeden z nich, po czym urywa wypowiedź i nie chce podać nazwiska.

– Nie wiemy, kto to mógł zrobić, tak bestialsko się zachować… Ale pani zobaczy, teren tego gospodarstwa to ogromna przestrzeń, wystarczyła chwila nieuwagi, ktoś przemknął do obory, dodał im coś pewnie do paszy… Teraz też nie jesteśmy w stanie upilnować krów przed czymś takim. Jak ktoś będzie chciał to zrobić ponownie, to może mu się udać… Stresujemy się. Chociaż my pilnujemy tu teraz wszystkiego jak możemy – zapewnia inny mężczyzna.

Odbudowa stada gospodarstwa w Pigży to kwestia co najmniej trzech lat. Dlatego zakład czekają reorganizacje, między innymi pracy w oborze. – To zatrudnienie, które było – musimy je przeorganizować, bydła jest przecież o wiele mniej – przyznaje Jan Wojtkiewicz, kierownik Zakładu Produkcji Rolnej w Kowrozie.

Kto jest sprawcą otrucia, ustalają śledczy. W Prokuraturze Rejonowej w Toruniu trwa postępowanie wyjaśniające. Ewentualny sprawca może usłyszeć zarzut złamania ustawy o ochronie zwierząt. Tymczasem w zakładzie panuje nerwowa atmosfera. Wszyscy obawiają się, że do otrucia zwierząt może dojść ponownie.

– Jest duża niepewność… Do tej pory nie został wykryty sprawca. Boimy się, że może się zdarzyć coś podobnego. W tej chwili wzmogliśmy czujność naszą, pracowników. Staramy się pilnować zakładu z każdej strony – tłumaczy kierownik zakładu" – informuje TVP Info.

Martwe zwierzęta z gospodarstwa w Pigży zostały zutylizowane. Pozostałe krowy, jak zapewniają właściciel zakładu i inspekcja weterynaryjna, są zdrowe, a mleko od nich bezpieczne.

Źródło: Maria Sikorska, TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,175FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,614ObserwującyObserwuj
5,410SubskrybującySubskrybuj

Zielone Agro Show 2021 odwołane!

Zarząd Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych ze względu na dbałość o zdrowie Wystawców i Zwiedzających w dobie epidemii COVID-19 oraz z powodu...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE