Miało być prościej, a jest dużo trudniej. Im bliżej przyjmowania wniosków na modernizację gospodarstw rolnych, tym więcej pytań. A jednym z podstawowych problemów jest kwota mleczna.
Maksymalne uproszczenie przepisów i ograniczenie biurokracji. To zapowiedzi dotyczące ubiegania się o unijne dotacje, które rolnicy słyszą już od lat.
Marian Zalewski – wiceminister rolnictwa – My chcieliśmy doprowadzić do tego, żeby wypracować przepisy, żeby na bazie wieloletniej praktyki – Agencja już bardzo dużo wie o każdym gospodarstwie – żeby różnorodnych paradoksów nie było, żeby było ich jak najmniej.
Problem w tym, że jest ich coraz więcej. A najlepiej wiedzą to rolnicy, którzy zamierzają ubiegać się o dotacje na modernizację dla gospodarstw mleczarskich. Tak jest w przypadku państwa Mikulicz. Dokładnie chodzi o to, że wniosek może złożyć żona, a kwota mleczna jest na małżonka.
Roman Mikulicz – Nowa Wieś – Ta kwota jest nasza wspólna, bośmy ją razem wypracowali, mamy to zagwarantowane ustawowo jako wspólność majątkową.
Pan Roman postanowił sprawę wyjaśnić. Wiele razy kontaktował się z Ministerstwem Rolnictwa. Ale odesłano go do Agencji.
Marian Zalewski – wiceminister rolnictwa – Jeżeli są zagadnienia, co do których są wątpliwości, to polecam po prostu skierowanie swojego zapytania, co należy ewentualnie uczynić, żeby skorzystać z korzystnej wykładni.
Stanęło na tym, że kwotę mleczną trzeba przepisać na małżonkę. Ale tu pojawił się kolejny kłopot.
Roman Mikulicz – Nowa Wieś – Ale żon, gdyby miała tę kwotę przepisaną na siebie, to i tak ten wniosek zostanie zweryfikowany negatywnie z tego względu, że przez ostanie 12 miesięcy ta kwota nie była na nią zarejestrowana i nie prowadziła działalności.
Agencja Restrukturyzacji przyznaje jednak, że w tym przypadku ubieganie się o wsparcie jest możliwe.
Grażyna Wereszczyńska – ARiMR – Jeżeli współmałżonek zamierza ubiegać się o wsparcie w ramach modernizacji, a drugi współmałżonek jest posiadaczem i nie była zniesiona wspólność majątkowa małżeńska, trzeba przepisać kwotę mleczną na wnioskodawcę tego naszego działania.
Taką operację bez problemu można przeprowadzić w terenowym oddziale Agencji Rynku Rolnego. Tam też wydawane są zaświadczenia o wysokości posiadanego limitu.
Źródło: Redakcja Rolna TVP, www.tvp.pl/rolna, fot. sxc.hu