Kukurydza wypiera pszenicę

W połowie września 2012 r. krajowi przetwórcy wykazywali mniejsze zainteresowanie zakupem pszenicy, a koncentrowali się na zakupie kukurydzy – informuje Agencja Rynku Rolnego.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 10 – 16.09.2012 r. średnia cena pszenicy konsumpcyjnej kształtowała się na poziomie 925 zł/t, tj. o 1,8% niższym niż w poprzednim tygodniu, ale o 1% wyższym niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie ziarno to było o 13% droższe niż w porównywalnym okresie 2011 r.

Za żyto konsumpcyjne przeciętnie w kraju płacono 716 zł/t, tj. o 1,3% więcej niż tydzień wcześniej i o 4% więcej niż przed miesiącem. Zboże to było jednak o 15% tańsze niż przed rokiem. Średnia cena jęczmienia paszowego, w porównaniu do poprzedniego tygodnia, wzrosła o 2,3%, do 820 zł/t. Cena ta była o 2% wyższa niż miesiąc wcześniej i o 15% wyższa niż przed rokiem.

Rozpoczęcie dostaw kukurydzy z nowych zbiorów przyczyniło się do spadku cen tego ziarna. Przeciętna cena skupu kukurydzy obniżyła się do 950 zł/t, tj. o 0,4% w porównaniu z poprzednim tygodniem. Ziarno to było o 2% tańsze niż przed miesiącem, ale o 7% droższe niż rok wcześniej.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: Agencja Rynku Rolnego
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here