KUPS zaskoczony decyzją ministra. „Wprowadzi zamieszanie na rynku”

W poniedziałek ma ruszyć interwencyjny skup pół miliona tony jabłek. Zaskoczona tą decyzją ministra rolnictwa jest branża przetwórcza.

KUPS, interwencyjny skup jabłek, Jan Krzysztof Ardanowski, ministerstwo rolnictwa, jabłka, ceny jabłek

Interwencyjny skup jabłek budzi emocje

– Jesteśmy jako branża zdziwieni i zaskoczeni nagłą decyzją ministra rolnictwa na temat skupu 500 tys. ton jabłek z rynku przez wskazaną do tego firmę – poinformowało Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) w oświadczeniu.

– Przedsiębiorstwa przetwórcze zrzeszone w naszej organizacji (ok. 70 proc. rynku), a także inne firmy z otoczenia branżowego, z którymi pozostajemy w stałym kontakcie, nie zostały poinformowane o planowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozwiązaniach czy też zaproszone do współpracy. Krajowa Unia Producentów Soków nie uczestniczyła w przygotowaniach do tego przedsięwzięcia, a o planach resortu dowiedzieliśmy się z mediów – czytamy dalej.

KUPS podkreśla, że proponował resortowi rolnictwa interwencyjny skup z dopłatą rządową, realizowany w zakładach swoich członków.

– Byliśmy gotowi przeprowadzić taki projekt we współpracy z resortem i uważamy, że działanie to można było zaplanować jeszcze przed sezonem, gdy znane już były zapowiedzi rekordowej nadpodaży jabłek. Rozpoczęty wcześniej i odpowiednio skoordynowany skup wspomagany, odbyłby się z korzyścią dla całej branży, tj. i sadowników, i przetwórców – wyjaśnia KUPS.

Zdaniem przetwórców podejmowanie przez rząd skupu jabłek w środku trwającego sezonu może wprowadzić duże zamieszanie na rynku oraz spowodować efekt negatywny.

– Jesteśmy sceptycznie nastawieni do nieprzemyślanych gruntownie działań wprowadzanych w tak szybkim trybie, tym bardziej, że pomysł Ministerstwa został ogłoszony ad hoc i podany do wiadomości w formie bardzo ogólnych zapowiedzi – nie kryje niezadowolenia KUPS.

Branża zwraca uwagę, że skup ma rozpocząć się już 8 października, a nie są znane szczegóły planowanego przedsięwzięcia, zasady, według których będzie prowadzony.

– Wielką niewiadomą pozostają dla nas kryteria, według którego został wyłoniony podmiot odpowiedzialny za skup, firma Eskimos S.A. Mamy nadzieję, iż wybór ten dokonał się w ramach postępowania przetargowego, jakie zwykle towarzyszy decyzjom związanym z dysponowaniem środkami publicznymi, niemniej żadna informacja o takim działaniu nie była jak dotychczas upubliczniona – zauważa KUPS.

Jabłka skupione z rynku przy wsparciu rządu zostaną przeznaczone na sok zagęszczony do celów eksportowych, energetycznych lub do przechowania. Jednak zdaniem Unii firma Eskimos specjalizuje się w owocach mrożonych, a nie w przetwarzaniu jabłek.

Redakcja AgroNews, na podst. KUPS, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here