Łąki kwietne zapobiegają suszy!

Problemy z brakiem wody są z roku na rok coraz bardziej poważne i dotyczą w zasadzie każdego z nas, dlatego ważne jest świadome i odpowiedzialne gospodarowanie wodą. Czy łąki kwietne mogą stanowić skuteczne narzędzie w walce z tak ogromnym problemem?

Łąki kwietne zapobiegają suszy!

Łąka kwietna to nie tylko pięknie wyglądająca połać naszego ogrodu czy skwerek w mieście. Łąka kwietna jest sposobem na ograniczenie podlewania, bioróżnorodność czy przeciwdziałanie suszy.

Bezcenny system korzeniowy

Gatunki roślin tworzące dywany kwietne posiadają mocno rozbudowany system korzeniowy, co sprawia, że są one wyjątkowo wytrzymałe na suszę i zachowują wilgoć w glebie. Dzięki temu nie wymagają podlewania przez dłuższy okres bezdeszczowy, a i tak prezentują się pięknie. W okresach wzmożonych opadów deszczu ich system korzeniowy wraz z podłożem pełni rolę gąbki, wiążąc wody opadowe i zapobiegając erozji gleby.

Wiadomo, że odprowadzone wody opadowe do kanalizacji zostają utracone bezpowrotnie. Wykorzystywanie metod przyjaznych naturze powoduje, że tak wartościowa woda deszczowa otrzymuje możliwość powrotu do natury i pomaga zapobiegać suszy. Zaletą łąk kwietnych jest z pewnością brak konieczności regularnych prac pielęgnacyjnych co niezbędne jest przy utrzymaniu trawników.

Zalety łąk kwietnych

Co więcej, zaletą stosowania łąk kwietnych, szczególnie w miastach, jest brak nakładów finansowych na nawozy i zatrudnienie pracowników do pielęgnacji i utrzymania trawników. Łąki kwietne w porównaniu do trawników to z pewnością cisza i brak spalin, których doświadczamy w czasie częstego ich koszenia. Stosując ograniczenia zabiegów znacznie zwiększamy szanse zadomowienia się na tych terenach pożytecznych gatunków zwierząt i roślin.

Czy żyto „pójdzie na piachu…”?

Łąki kwietne można określić jako oazę zapachów, kolorów i dźwięków, dającą dom i pożywienie owadom, ptakom i małym ssakom. Jedną z przyczyn wymierania dzikich zapylaczy jest coraz większy brak środowiska do ich życia, więc warto zakładać tereny usłane połaciami dzikich kwiatów. Stanowią nie tylko ekosystem dla organizmów żywych, ale dostarczają wrażeń estetycznych, a położone blisko pól uprawnych zapewniają zapylanie z korzyścią dla plonów.

Jeżeli chcemy założyć łąkę kwietną, wystarczy zakupić gotową mieszankę spełniającą nasze wymagania. Na rynku dostępne są różne rodzaje. Do utworzenia łąki wystarczy mała przestrzeń, a radość i korzyści z jej posiadania będą niewspółmierne.

Katarzyna Kowalska
WODR
Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ukradli jaja, miód i koperek. Czeka ich 10 lat odsiadki!

Rybniccy kryminalni zatrzymali 18-latka, 20-latka i ich 29-letniego wspólnika, którzy włamali się do jednego ze sklepów przy ulicy Gliwickiej. Ich łupem padły artykuły spożywcze,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics