Lecznicze właściwości jabłek

Jabłka zawierają 8 różnych witamin, wprawdzie w małych, ale zrównoważonych ilościach. Dotyczy to także składników mineralnych, makro- i mikroelementów. Obecnie zwraca się dużą uwagę na zawartość w jabłkach bioaktywnych substancji.

Dotychczas zidentyfikowano około 30 tys. substancji bioaktywnych, których duża ilość zawarta jest w jabłkach. Do najważniejszych zalicza się związki fenolowe i karotenowe. Niektóre fenole chronią organizm przed chorobami krwi, krążenia i serca oraz rakiem. Hamują rozwój wirusów i bakterii w organizmie ludzkim. Około 600 związków karotenowych chroni skórę przed porażeniem promieniami ultrafioletowymi, czyści arterie i zabezpiecza przed rakiem.

Dla organizmu człowieka ważne są także inne substancje zawarte w jabłkach. W ogólnej zawartości cukrów duży udział ma fruktoza, która wpływa na zrównoważoną zawartość cukrów we krwi. Jabłka mają zdolność zamiany kwasów w zasady, co ogranicza nadkwasowość. Duża zawartość kwasu jabłkowego nie dopuszcza do gromadzenia się kwasu moczowego, którego nadmiar sprzyja chorobom reumatycznym i podagrze.

Regularne spożywanie jabłek, soku czy octu jabłkowego skutecznie zapobiega dolegliwościom dnia codziennego. Pożyteczne dla zdrowia człowieka substancje znajdują się w różnych warstwach jabłka. Najwięcej, bo aż 70 % występuje w skórce i miąższu tuż pod skórką. Dlatego nie zaleca się obierania owoców, a tylko ich dokładne mycie. W ten sposób usuwa się ewentualne metale ciężkie, które gromadzą się głównie na powierzchni skórki.

Kwasy owocowe zawarte w jabłkach są tzw. biologiczną szczoteczką do zębów. Pod względem zawartości kwasów owocowych (4-12 %) poszczególne odmiany jabłek różnią się między sobą. Najwięcej kwasów zawierają jabłka odmiany Piękna z Boskoop (11 %), a najmniej Gala i Delbarestivale (4 %), a następnie Gloster (5 %) oraz Golden Delicious, Jonagold i Idared (6 %).

Tak, więc niektórych odmian nie powinny spożywać matki karmiące i osoby wrażliwe na kwasy.
Owoce różnych odmian różnią się też zawartością cukrów, co jest szczególnie ważne dla diabetyków. Do odmiany o wysokiej zawartości cukru w owocach zalicza się także odmianę Piękna z Boskoop (15 %) oraz Fuji i Rubinette (16 %). Owoców tych odmian nie powinny spożywać osoby chore na cukrzycę. Mniej cukrów zawierają jabłka odmian Idared i Delbarestivale (11 %).

Pożądane byłoby zwiększenie konsumpcji jabłek, do co najmniej 1 jabłka dziennie lub kilku szklanek soku jabłkowego. Obecnie spożycie jabłek w Polsce jest bardzo niskie – tylko 1-2 sztuki tygodniowo.

Źródło: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, www.kpodr.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here