Lekko drgnęła sprzedaż ciągników. Kto na podium?

W styczniu 2017 roku zarejestrowano 513 nowych ciągników rolniczych – był to wynik gorszy od grudniowego o 54 proc., jednak o 9 proc. lepszy od stycznia 2016 roku kiedy zarejestrowano 469 traktorów – informuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.

 

\"rolnictwo,


 

Nowy rok przywitał nas nieznaczny wzrostem sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu roku 2016. Czy to oznaka lepszych czasów na rynków ciągników rolniczych?

– Nie wyciągałbym pochopnych wniosków na bazie pierwszego miesiąca. Faktem jest, że liczba rejestracji nieznacznie wzrosła jednak jak mówi przysłowie „jedna jaskółka wiosny nie czyni”. Zaczekajmy na pierwsze miesiące sezonu zakupowego – marzec i kwiecień zweryfikują sytuację na rynku. Uważam, że sprzedaż nie będzie się znacznie różniła od tej notowanej przed rokiem, nie ma żadnych przesłanek ku temu, by miało być inaczej – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Zetor na pozycji lidera

Największą ilość rejestracji w styczniu 2017 roku odnotował czeski Zetor – 77 rejestracji, dokładnie taką samą ilość czeskich ciągników zarejestrowano przed rokiem. W porównaniu do grudnia jest to jednak spadek rejestracji o 34 proc. – w grudniu zarejestrowano bowiem 116 zetorów. Drugie miejsce zajęły marki Kubota oraz Deutz-Fahr z równym wynikiem 71 rejestracji. Dla obu marek oznacza to rokroczny wzrost sprzedaży – dla japońskiego producenta jest to 58 proc. wzrost w porównaniu do stycznia 2016, natomiast dla niemieckiej marki wynik ten to wzrost o 137 proc.

W porównaniu do grudnia Kubota odnotowała spadek rejestracji o 15 proc., Deutz-Fahr natomiast zanotował 15 proc. wzrost w tym samym okresie. Czołówkę zamyka New Holland ze sprzedażą 51 nowych ciągników – jest to wynik gorszy od stycznia 2016 o 23 proc. i o 61 proc. gorszy niż w grudniu 2016 roku.

C380 na szczycie

Najczęściej rejestrowanym modelem w styczniu 2017 roku był Ursus C380, zarejestrowano 24 egzemplarze tego ciągnika – 43 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, kiedy zarejestrowano 42 takie Ursusy. Drugi na podium był Zetor Major 80 – zarejestrowano 20 egzemplarzy tego traktora – 8 sztuk mniej niż w grudniu, oznacza to rejestrację niższą o 29 proc.. Podium zamyka Deutz-Fahr Agrolux 410 z 19 rejestracjami – dokładnie taką samą ilość tego modelu zarejestrowano miesiąc wcześniej.

Mazowieckie z największą rejestracją ciągników

W pierwszym miesiącu 2017 roku zarejestrowano 93 sztuki nowych ciągników rolniczych na terenie województwa mazowieckiego, jest to identyczna ilość jak w styczniu 2016 roku. Taka liczba rejestracji dała Mazowszu pierwsze miejsce w klasyfikacji regionalnej, jednak w porównaniu z grudniem w omawianym regionie nastąpił spadek sprzedaży o 35 proc.. Drugie na podium było Podlasie z 69 rejestracjami nowych ciągników rolniczych. Dla tego województwa oznacza to wzrost sprzedaży zarówno w ujęciu rocznym – o 116 proc. w porównaniu do stycznia 2016, jak i miesięcznym – o 60 proc. w porównaniu do grudnia 2016. Wielkopolska zamyka podium rejestracji z wynikiem 47 nowych ciągników – o 16 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego oraz o 58 proc. mniej niż w grudniu 2016.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here