Leśny bank genów gromadzi tkanki polskich zwierząt zagrożonych wyginięciem

W Leśnym Banku Genów Kostrzyca od ubiegłego roku funkcjonuje Laboratorium Tkanek Zwierzęcych. To właśnie tam trafiają DNA zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt by zachować je dla przyszłych pokoleń.

Cietrzew

Pierwszym projektem, z którym zmierzyli się naukowcy z Lasów Państwowych, jest zachowanie krajowej populacji cietrzewia. Cietrzew to niezwykle rzadki ptak, należący do rodziny kuraków. W Polsce jest jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem zwierząt, wpisanym do czerwonej księgi.

Naukowcy walczą o przetrwanie najbardziej zagrożonych ptaków

Zbierane przez naukowców są m.in. pióra, krew i tkanki: miękkie, twarde, skorupki jaj lub inny materiał, z którego możliwe jest wyizolowanie DNA. Próby są odpowiednio opisane, oznaczone i trafiają do przechowania w temperaturze -20˚C. Dzięki programowi z wykorzystaniem najnowszych technologii cietrzewie mają szansę na przetrwanie i cieszenie oczu przyszłych pokoleń Polaków. Leśny Bank Genów zajmuje się również zachowaniem zagrożonych i chronionych gatunków rodzimych roślin oraz uczestniczy w programie ochrony żubra. Przy ośrodku w Kostrzycy znajduje się także Arboretum, czyli ogród, w którym kolekcjonowane są różne gatunki roślin. Zgromadzone na 15 ha kolekcje obejmują ok. 5 000 okazów, reprezentujących ponad 700 gatunków, podgatunków i odmian roślin, opisanych i zbadanych przez LBG.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Optymistyczne prognozy dla kierowców. Paliwa będą tanieć

Dwa długie weekendy listopadowe już za nami, ruch na drogach wrócił do normy, a więc i cena “dziewięćdziesiątki piątki” spadła. Średnio na stacjach jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics